Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Młodzi szybownicy na start

Dnia 18 marca 2023 roku w hali sportowej w Jeżowie Sudeckim w ramach realizacji projektu pn.”Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki – Grunau” odbyły się halowe otwarte zawody modeli szybowców organizowane przez Gminę Jeżów Sudecki , Euroregionalne Centrum Modelarskie, Gminę Jeżów Sudecki, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Jeżowie Sudeckim i Aeroklub Jeleniogórski. W zawodach udział wzięło ponad 120 zawodników z Czech, Polski i Ukrainy. Tegoroczne zawody zbiegły się ze stuleciem szybownictwa w Jeżowie Sudeckim-Grunau i były podsumowaniem transgranicznych obchodów 100-lecia szybownictwa w Jeżowie Sudeckim-Grunau. Rozpoczynając zawody Wójt gminy pan Edward Dudek oraz Starosta z Gminy Paseky nad Jizerou pani Hana Růžčkova w swoich wystąpieniach podsumowali realizację projektu. Z gości zaproszonych byli pan Artur Smolarek członek Zarządu Powiatu Karkonoskiego i pan Jacek Musiał Dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. Gościem honorowym był pan Franciszek Porwik najstarszy czynny modelarz w Polsce, który ma ponad 100 lat i prezentował nagrodę jaką otrzymał tj. „Błękitne Skrzydła”. Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała zabawa całych rodzin biorących udział w warsztatach i zawodach oraz aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną. Na zawody liczną grupą przyjechali zawodnicy z Czech ponad 28 osób z gminy Paseky, byli zawodnicy z Ukrainy, Wrocławia, Wałbrzycha, Trzebnicy, Bolesławca i oczywiście z Powiatu Karkonoskiego. W zawodach startowali zawodnicy indywidualnie w pięciu grupach wiekowych do lat 7, od 8 lat-do 12 lat, od12 lat -do 14 lat, od14 lat- do16 lat i open oraz w konkurencjach dla drużyn. Każdą drużynę tworzyła rodzina licząca ponad trzy osoby. Dla trzech najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowe czekał wspaniałe nagrody: medale, dyplomy, statuetki i puchary. Oprócz rywalizacji konkursowych można było oglądać wystawę „100-lat szybownictwa w Jeżowie Sudeckim – Grunau”, wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba, tradycyjnie na hali nie zabrakło szybowca PW-5 „Smyk” i była także odlotowa kuchnia, która serwowała wszystkim zawodnikom posiłek. Zawody odbyły się dzięki dotacji dla gminy na realizację projektu Polska – Czechy. Za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów bardzo dziękuję kolegom instruktorom: Krzysztofowi Bańskiemu, Darkowi Dukowiczowi, Marcinowi Gurtatowskiemu, Krzysztofowi Malczukowi i Markowi Chmielowskiemu.

Dziękuję Agnieszce Sowińskiej za przygotowanie konkursu plastycznego dla dzieci szkolnych, dziękuję paniom nauczycielkom Iwonie Majtczak, Małgorzacie Prugar, Agacie Nidrych, które pomagały przy zapisach oraz Paniom Marioli Gurtatowskiej, Magdzie Dukowicz, Annie Szatkowskiej, Małgorzcie Lisak, pani Bożenie Matuszewskiej, pani Jolancie Kupeć.

Dziękuję państwu Moroś i państwu Mirkowi i Grażynie Kazimierczak.

Prezes
Euroregionalnego Centrum Modelarskiego
Władysław Jagiełło

Projekt „Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki – Grunau” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

eu7