Jeżów Sudecki Położony jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, powiat jeleniogórski, na wzgórzach Gór Kaczawskich odznaczających się bogactwem form morfologicznych. Jeżów Sudecki ma bardzo bogatą historię sięgającą początków XIII w. Wspaniałe zabytki znajdujące się na terenie gminy stanowią świadectwo wielowiekowej historii:
- „Krzyż Kozacki”- wzmianka w kronice głosi, że w 1813 roku (w okresie wojen napoleońskich) koło wsi doszło do potyczki. Dla upamiętnienia tego zdarzenia postawiono kamienny krzyż.
- „Dom Gwarków” - wybudowany został w 1601 roku, pełnił funkcję karczmy dla górników. Jest on jednym z najstarszych domów tego typu na Śląsku.
- Wieża Rycerska w Siedlęcinie, wzniesiona w XIV w. nad rzeką Bóbr. Jej wnętrze zdobią unikatowe w skali światowej malowidła, nawiązujące do życia i śmierci postaci św. Krzysztofa i legendy o Lancelocie - rycerzu króla Artura. Wieża ta jest jedną z największych wież tego typu w Europie.
Lubiącym aktywny sposób spędzania wolnego polecamy wyprawę na górę Szybowcową, znajdującą się na wysokości 561 m n.p.m. Na szczycie znajduje się lądowisko, a jej zbocza to raj dla lotniarzy i paralotniarzy. Teren góry Szybowcowej jest wspaniałym miejscem spacerowym jak i widokowym na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Na przeciwległym wzgórzu w Dziwiszowie - Łysej Górze znajduje się dośnieżany stok z 4 wyciągami narciarskimi. Jednym z najpiękniejszych miejsc w gminie jest schronisko „Perła Zachodu” w Siedlęcinie, położone nad urokliwym jeziorem Modrym w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru - rozciąga się na powierzchni 1 794 ha oraz w naturalnych zespołach lasów Gór Kaczawskich. Turyści mogą podziwiać te walory podczas pieszych wycieczek po szlakach turystycznych:
- Szlak zielony - biegnący z Jeleniej Góry do Strzyżowca poprzez Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
- Szlak niebieski - szlak międzynarodowy - przebiegający na terenie gminy przez Płoszczynę, Chrośnicę .