Gmina Jeżów Sudecki to malowniczy zakątek Dolnego Śląska, położony na zboczach Gór Kaczawskich, otaczających od północy Kotlinę Jeleniogórską. W jej skład wchodzi 8 sołectw: Jeżów Sudecki, Siedlęcin, Dziwiszów, Czernica, Chrośnica, Płoszczyna, Wrzeszczyn i Janówek – zamieszkałych przez ponad 7 tysięcy mieszkańców.
Choć podstawą funkcjonowania gminy pozostaje rolnictwo, to niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe, bliskość Jeleniej Góry oraz doskonałe warunki terenowe sprzyjają rozwojowi turystyki, rekreacji i sportu.
Bogactwo przyrody i aktywnego wypoczynku
Tereny wokół Góry Szybowcowej, Wzgórz Dziwiszowskich i Łysej Góry to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Piesze i rowerowe szlaki, paralotniarstwo, szybownictwo oraz zapierające dech w piersiach widoki na Karkonosze – to tylko część atrakcji czekających na odwiedzających.
Na terenie gminy znajduje się aż 1797 ha Parku Krajobrazowego Doliny Bobru – z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, oraz liczne kompleksy leśne Gór Kaczawskich.
Ślady historii i zabytków
Jeżów Sudecki i jego okolice mogą poszczycić się wielowiekową historią, sięgającą XIII wieku. W przeszłości działały tu kopalnie złota i srebra, a później rozwinęło się tkactwo ręczne. Dziś o bogatej przeszłości świadczą liczne zabytki:
- Wieża Książęca w Siedlęcinie – największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w Polsce, ze słynnymi freskami o rycerzu Lancelocie.
- Dom Gwarków w Jeżowie Sudeckim – zabytkowa karczma górnicza z 1601 roku.
- Krzyż Kozacki – pamiątka potyczki z czasów wojen napoleońskich.
- Piece wapiennicze w Siedlęcinie – świadectwo przemysłowego dziedzictwa.
- Pałace w Czernicy i Dziwiszowie – otoczone parkami, w stylu neorenesansowym.
- Zabytkowe kościoły w niemal każdej miejscowości gminy.
- Zapory wodne na rzece Bóbr w Siedlęcinie i Wrzeszczynie – zabytki techniki z pocz. XX w.
Góra Szybowcowa – symbol gminy
Nieodłącznym symbolem gminy jest Góra Szybowcowa – miejsce narodzin polskiego szybownictwa. Działa tu ośrodek lotniczy z tradycjami sięgającymi lat 20. XX w. Obecnie to również popularne miejsce startów paralotniarzy i lotniarzy oraz świetny punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską
Na przeciwległym wzgórzu – Łysej Górze w Dziwiszowie – mieści się dawna mikrostacja sportów zimowych.
Perła wśród atrakcji
Szczególnym miejscem jest Perła Zachodu – urokliwe schronisko położone nad Jeziorem Modrym w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Z jego tarasu roztacza się malowniczy widok na zaporę i lasy.
Gmina Jeżów Sudecki to idealne miejsce dla każdego – miłośnika przyrody, historii, sportów i wypoczynku. To przestrzeń, gdzie można się zatrzymać, odetchnąć i odkrywać Dolny Śląsk z zupełnie nowej perspektywy.
Zapraszamy do odwiedzin – tu historia spotyka się z przygodą!