Informacje ogólne
Ten słynny kurort to miasto gminne leżące w dolinie Kamiennej pomiędzy Górami Izerskimi, a Karkonoszami.
Od strony Gór Izerskich góruje na nią Wysoki Kamień, a od Karkonoszy Szrenica.
Szklarska Poręba leży na wysokości mniej więcej pomiędzy 440 a 880 m n.p.m. Główna część miasta (m.in. Urząd Miasta, Poczta, PKS) znajdują się w górnej części przy drodze na Jakuszyce i Harrachov.
Lokalizacja i dojazd
Szklarska Poręba leży w dolinie Kamiennej oraz na zobaczach okolicznych pasm Karkonoszy i Gór Izerskich.
Na Przełęczy Szklarskiej, w Jakuszycach (administracyjnie część Szklarskiej Poręby) graniczy z czeskim Harachovem.
W okolicy znajdują się takie miejscowości jak: Piechowice, Michałowice, a po czeskiej stronie - Harrachov i Korzeniov.
Dojazd do Szklarskiej Poręby istnieje od: Piechowic (droga z Jeleniej Góry) z odbiciem na Szklarskę Porębę Dolną (droga 362); od strony granicy z Harrachova (obie drogą nr 3); oraz ze strony Świeradowa przez Rozdroże Izerskie i słynny Zakręt Śmierci (droga nr 362).
Ponadto do Szklarskiej Poręby dojeżdża kolej z Jeleniej Góry zatrzymując się na trzech stacjach: Szklarskiej Porębie Dolnej, Średniej i Górnej.
Atrakcje turystyczne
Otworem stoją szlaki turystyczne w Górach Izerskich i Karkonoszach oraz sieć około 300 km tras rowerowych wytyczonych po okolicznych górach i wokół Szklarskiej Poręby.
Zimą i latem w Jakuszycach dostępna jest potężna sieć przygotowywanych tras dla naraciarzy biegowych (też wyasfaltowane tory treningowe na nartorolki), a latem świetna dla wielbicieli przemieszczania się na dwóch kółkach - oznakowane trasy rowerowe.
Walorów rekreacyjnych i turystycznych Szklarskiej Poręby nie trzeba reklamować. Jest to bez wątpienia największy obok Karpacza kurort w polskich Sudetach. Zima trwa tutaj ponad sto dni w roku, a wyżej w górach jeszcze dłużej.
W samym mieście szczególnie warto zobaczyć neogotycki Kościół Bożego Ciała, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, hutę "Julia" oraz Muzeum Ziemi i Muzeum Mineralologiczne. więcej