Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Gmina partnerska - Czechy

Obec Paseky Nad Izerou
Paseky 242 Paseky nad Izerou
Tel. 481 522 012
Fax. 481523638
E;mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa – www.paseky.cz

opracował Marcin Papaj
Paseky nad Jizerou to czeski partner gminy Jeżów Sudecki. Ta urokliwa miejscowość położona jest na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský Národní Park) wzdłuż wartko płynącego Makowskiego Potoku i Jizery. Paseky nad Jizerou to wymarzone miejsce dla aktywnego turysty. Przez położoną w samym sercu gór na wysokości ponad 500 m n.p.m. miejscowość przechodzi wiele szlaków rowerowych, a zimą dla narciarzy otwierane są liczne trasy zjazdowe i biegowe. W centralnej części wsi znajduje się barokowy kościół św. Wacława, a tuż obok Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego  (Krkonošské muzeum) m.in. z wystawą historii Pasek nad Jizerou i warsztatów lutniczych.  treść porozumienia

Gmina partnerska - Niemcy

Melaune 54
02894 Vierkirchen
Tel: 035827/70269
Fax 035827/70021
E;mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa www.vierkirchen.com

opracował Marcin Papaj
Partnerska gmina Vierkirchen z siedzibą w miejscowości Melaune zlokalizowana jest we wschodniej części Niemiec w powiecie Görlitz w Górnych Łużycach. Swoją nazwę zawdzięcza czterem kościołom znajdującym się w granicach gminy, które malowniczo wyróżniają się w panoramie okolicy. Osią gminy jest rzeka Schwarzer Schöps, która dzieli ją na dwie części. Po jednej stronie niczym sielankowy pejzaż rozciągają się rolnicze pola uprawne, a po drugiej zalesione wzgórza rezerwatu Königshain z dominującym szczytem Hochstein. Gmina Vierkirchen to przede wszystkim bogactwo zabytków, których mnogość spotkamy w każdej miejscowości. Położone z dala od dużych ośrodków miejskich stwarza idealne warunki do odpoczynku i relaksu. treść porozumienia

Gminy Karkonoskie - Jelenia Góra

Informacje ogólne
Jelenia Góra jest blisko stutysięcznym miastem powiatowym, drugim co do wielkości (po Wałbrzychu) w polskich Sudetach.
Jest centrum turystycznym Sudetów Zachodnich, siedzibą Karkonoskiego Parku Narodowego, ośrodkiem przemysłowym oraz miastem uzdrowiskowym (Cieplice Zdrój to część administracyjna Jeleniej Góry).

Przede wszystkim Jelenie Góra jest jednym z najładniejszych i najciekwaszych turystycznie miast w Sudetach, podobnie jak Kotlina Jeleniogórska i otaczające ją pasma są najatrakcyjniejszymi i najbardziej znanymi turystycznie miejscami w całym regionie.

Lokalizacja i dojazd
Jelenia Góra leży pośrodku Kotliny Górskiej nad Bobrem.
Administracyjnie jej zasięg sięga od stóp Gór Kaczawskich po Przełęcz Karkonoską.

Dojechać tutaj można od strony granicy w Jakuszycach (droga nr 3), od strony Kowar (Przełęczy Okraj, Kamiennej Góry lub Lubawki - drogi nr 367, 368, 369), od strony Kaczorowa (droga nr 3), Jeżowa Sudeckiego i Wlenia (drogą lokalną) oraz Zgorzelca, przez Lubań (droga nr 30).

Atrakcje turystyczne
Jelenia Góra jest położona w świetnym miejscu wypadowym w okoliczne części Sudetów Zachodnich. Wśród niezliczonych okolicznych atrakcji turystycznych, wspomnieć wypada o najbliższym Borowym Jarze, dostępnym z centrum na piechotę.
W samym mieście warto szczególnie zobaczyć rynek wraz z ratuszem, które stanowią o wyjątkowym pięknie starego miasta - być może najpiękniejszego w całych Sudetach. Ponadto warto zobaczyć kościół św. Erazma i Pankracego, oraz kościół św. Krzyża. Należy także odwiedzić Muzeum Karkonoskie. więcej

Gminy Karkonoskie - Szklarska Poręba

Informacje ogólne
Ten słynny kurort to miasto gminne leżące w dolinie Kamiennej pomiędzy Górami Izerskimi, a Karkonoszami.
Od strony Gór Izerskich góruje na nią Wysoki Kamień, a od Karkonoszy Szrenica.
Szklarska Poręba leży na wysokości mniej więcej pomiędzy 440 a 880 m n.p.m. Główna część miasta (m.in. Urząd Miasta, Poczta, PKS) znajdują się w górnej części przy drodze na Jakuszyce i Harrachov.

Lokalizacja i dojazd
Szklarska Poręba leży w dolinie Kamiennej oraz na zobaczach okolicznych pasm Karkonoszy i Gór Izerskich.
Na Przełęczy Szklarskiej, w Jakuszycach (administracyjnie część Szklarskiej Poręby) graniczy z czeskim Harachovem.

W okolicy znajdują się takie miejscowości jak: Piechowice, Michałowice, a po czeskiej stronie - Harrachov i Korzeniov.

Dojazd do Szklarskiej Poręby istnieje od: Piechowic (droga z Jeleniej Góry) z odbiciem na Szklarskę Porębę Dolną (droga 362); od strony granicy z Harrachova (obie drogą nr 3); oraz ze strony Świeradowa przez Rozdroże Izerskie i słynny Zakręt Śmierci (droga nr 362).

Ponadto do Szklarskiej Poręby dojeżdża kolej z Jeleniej Góry zatrzymując się na trzech stacjach: Szklarskiej Porębie Dolnej, Średniej i Górnej.

Atrakcje turystyczne
Otworem stoją szlaki turystyczne w Górach Izerskich i Karkonoszach oraz sieć około 300 km tras rowerowych wytyczonych po okolicznych górach i wokół Szklarskiej Poręby.
Zimą i latem w Jakuszycach dostępna jest potężna sieć przygotowywanych tras dla naraciarzy biegowych (też wyasfaltowane tory treningowe na nartorolki), a latem świetna dla wielbicieli przemieszczania się na dwóch kółkach - oznakowane trasy rowerowe.

Walorów rekreacyjnych i turystycznych Szklarskiej Poręby nie trzeba reklamować. Jest to bez wątpienia największy obok Karpacza kurort w polskich Sudetach. Zima trwa tutaj ponad sto dni w roku, a wyżej w górach jeszcze dłużej.

W samym mieście szczególnie warto zobaczyć neogotycki Kościół Bożego Ciała, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, hutę "Julia" oraz Muzeum Ziemi i Muzeum Mineralologiczne. więcej

Gminy Karkonoskie - Karpacz

Informacje ogólne
Karpacz to kurort leżący u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki, w dolinie Łomnicy i jej dopływów.

Lokalizacja i dojazd
Karpacz jest rozległym miastem leżącym od 480 do prawie 900 m n.p.m. Wije się on mocno w górę wzdłuż głównej ulicy, aż do Przełęczy pod Czołem (820 m n.p.m.)
Dojazd do Karpacza jest możliwy od strony wsi Ścięgny (kierunek z Kowar); z Jeleniej Góry;  od strony Podgórzyna / Sosnówki dojazd (za Miłkowem) do skrzyżowania z drogą z Jeleniej Góry ; oraz - ciężką do przejazdu w zimie - drogą z Borowic przez wspomnianą już Przełęcz pod Czołem.

Atrakcje turystyczne
W centralnej i górnej części Karpacza znajduję się kilka stoków narciarskich, a wśród nich słynna Kolorowa oferująca w lecie zjazd sankami z rolkami po rynnie, a zimą jazdę na nartach po tym samym stoku.
Karpacz jest miejscowością o surowym klimacie, w którym pokrywa śnieżna zalega średnio blisko 100 dni w roku. Dzięki temu w samym Karpaczu występują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

Oczywiście największą atrakcją jest kompleks "Kopa", na który składa się sieć wyciągów orczykowych i krzesełkowych. Te ostatnie działają zarówno latem jak i zimą. Karpacz dzięki położeniu pod Śnieżką jest główną bazą wypadową w polskie Karkonosze. Warto jednak zwiedzić samo miasto. Na pierwszym miejscu oczywiście skandynawski kościółek Wang kojarzony jako symbol Karpacza i Karkonoszy. Ciekawe są także, choć "niestare", kościóły pw. NMP, oraz Najświętszego Serca Jezusowego. Warto także zajrzeć do muzeów: Miejskiego Muzeum Zabawek oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Interesująca jest również zapora na Łomnicy, skocznia narciarska oraz miasteczko Western City, będące przykładem nowoczesnych pomysłów na biznes turystyczny. więcej