Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić, budując wspólnotę Rzeczypospolitej. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Pod takim hasłem został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego konkurs dla mieszkańców gmin. Aby zakwalifikować się do udziału w programie, trzeba było uzyskać wymaganą ilość wsparcia poprzez wysyłanie SMS. Dzięki aktywności naszych mieszkańców uzyskaliśmy wymaganą ilość wsparcia - nasza gmina zakwalifikowała się do otrzymania dotacji na realizację zadania pod nazwą „Pod Biało – czerwoną”. Maszt flagowy został usytuowany pod Krzyżem i Pomnikiem Pamięci Narodowej w Jeżowie Sudeckim, pod którym zostały złożone prochy z grobów i ziemia z cmentarzy, miejsc walk i męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej i bohaterstwa czasu powojennego. W 70. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w 1988 roku, kombatanci ustawili obok krzyża - pomnik wraz z urną z prochami z kolejnych miejscowości i cmentarzy: z Oświęcimia, Majdanka, Palmirów, Powązek, Katynia, Jasła i z wielu innych miejsc, w których toczyły się walki o niepodległość. Jest to miejsce pamięci narodowej, gdzie są składane kwiaty podczas uroczystości państwowych i kościelnych.

Dnia 11 listopada 2022 roku, po mszy św. w intencji Ojczyzny, delegacje zebrały się pod Krzyżem i Pomnikiem Pamięci Narodowej. Poczet flagowy ochotników z OSP Jeżów Sudecki dokonał uroczystego wciągnięcia flagi na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim zaprezentowali patriotyczny montaż słowno -muzyczny. Zapalono znicze i zostały złożone wiązanki kwiatów przez przedstawicieli: Gminy, Rady Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie Sudeckim, Stowarzyszenia Euroregionalne Centrum Modelarskie, Koła Gospodyń Wiejskich w Jeżowie Sudeckim i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim.
Postawienie masztu z flagą narodową znacznie podniosło rangę naszego miejsca pamięci narodowej.

Redakcja