Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

MIKOŁAJKI W PŁOSZCZYNIE

Mikołajki - nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia na cześć Mikołaja biskupa z Miry. Ulubione święto dzieci na całym świecie. Zwyczajem w tym dniu jest obdarowywanie prezentami, a odbywa się to często w nocy z 5 na 6 grudnia i polega na podkładaniu prezentów pod poduszkę lub w dużej, wełnianej skarpecie. Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, „Święty Mikołaj” zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy ładnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi rózgę.

W tym roku w naszej wsi Mikołaj zawitał w sobotę 3 grudnia. Zmęczony podróżą, ale jak zawsze uśmiechnięty i szczęśliwy, dla każdego dziecka znalazł czas. Wszystkie dzieci miały możliwość porozmawiać z naszym zacnym gościem i otrzymały od niego prezenty. Poza tym na naszych milusińskich na stołach czekał mały słodki poczęstunek z miską popcornu, a także gry i zabawy z nagrodami. Panie z Rady Sołeckiej przygotowały dla dzieci ciepłą przekąskę, jaką były hot dogi. Impreza minęła w bardzo przyjemnej i miłej atmosferze, przyniosła najmłodszym, ale nie tylko, mnóstwo radości, zadowolenia i wprowadziła nas w ten świąteczny czas w pełen rodzinnego ciepła nastrój.
Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w równie licznym, a może liczniejszym gronie. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy wszystkim przybyłym oraz naszej stałej płoszczyńskiej grupie osób, które chcą coś zrobić dla siebie i społeczności lokalnej, w której żyją.

Zabawę, wyposażenie i poczęstunki podczas wizyty Mikołaja zorganizował Sołtys z Radą Sołecką z funduszu sołeckiego i przy współfinansowaniu przez GOPS w Jeżowie Sudeckim.

Janina Truchanowicz – Kamińska