Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Światowy dzień bez samochodu

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 22 września obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Jeżowie Sudeckim Światowy Dzień bez Samochodu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali w tym dniu okolicznościowe naklejki (zaprojektowane przez ucznia klasy 8a - Michała Augustyniaka, a wydrukowane społecznie w drukarni „Em Graf” pana Marka Wolańskiego) oraz przeprowadzili ankietę, dotyczącą sposobów docierania uczniów do szkoły. Jej wyniki (z punktu widzenia ekologicznego i zdrowego stylu życia) nie są najlepsze, gdyż zdecydowana większość uczniów (58%) jest dowożona samochodem do szkoły, część dzieci (17%) przyjeżdża do szkoły autobusem, część przychodzi lub wraca ze szkoły na piechotę (24%), a zaledwie 1% uczniów dociera do szkoły rowerem lub hulajnogą.
Zastanówmy się, do której z tych grup należymy i czy możemy coś zmienić, by żyć bardziej zdrowo i ekologicznie, a jednocześnie uniknąć stresu związanego ze staniem w korku lub parkowaniem auta pod szkołą. Dzieci z klas 1-3 z pewnością wymagają większej opieki rodziców w drodze do i ze szkoły, ale uczniowie klas starszych, zwłaszcza 5-8, którzy posiadają już kartę rowerową może powinni rozważyć przyjazd do szkoły rowerem (przed budynkiem szkoły i przedszkola znajduje się 37 stanowisk dla rowerów/hulajnóg) lub przyjście na piechotę (jeśli mieszkają niedaleko)? Może warto wstać 15 minut wcześniej, dotlenić się przed lekcjami, poprawić swoją kondycję fizyczną?
Pamiętajmy, że nasze indywidualne postawy kształtują postawy zbiorowe. Nie patrzmy, co robią inni, ale co robimy my sami. Zwracajmy również uwagę na przepisy ruchu drogowego (np. zakaz parkowania po obu stronach jezdni na ul. Krętej od skrzyżowania do końca lasu, pierwszeństwo pieszych idących chodnikiem w kierunku szkoły na wysokości zjazdu do hali i Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich (w bramie)), a jeśli musimy zaparkować samochód (zwłaszcza na parkingu pod remizą) zwróćmy uwagę, czy nasze auto nie zastawia wyjazdu/przejazdu wozu bojowego jednostki OSP w Jeżowie Sudeckim.

Ku refleksji:
„Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.” (Arystoteles)
„Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia.” (Gabriela Roth)

Joanna Słabicka