Góry i Pogórze Kaczawskie to region o ogromnym pokładzie dziedzictwa kulturowego i historycznego. To tutaj już od ponad 10-ciu lat grupa współpracujących ze sobą ludzi, z wielką pasją, bazując na bogactwie tradycji tych ziem, podejmuje próbę odszukania, przekazania i zinterpretowania własną pracą twórczą, zasób i potencjał lokalnej kultury. Wędrując po kaczawskich ścieżkach napotkamy ceramika, grawera, gawędziarza, pisarza, tkacza, prządkę, farbiarza, zielarza, piernikarza, laboranta…
Wyjątkowy czas – pandemii, w którym przyszło nam żyć sprawił, iż powstał projekt „Kaczawska kultura w sieci” w ramach programu KULTURA W SIECI, finansowany z Narodowego Centrum Kultury, a realizowany przez Fundacje Mazelan z Chrośnicy.
Powstała idea przeniesienia przestrzeni „żywych”, kaczawskich pracowni na obszar on-line. Stosując nowe formy pracy w sieci, łącząc je z tradycyjnymi narzędziami, podjęta została próba dalszego upowszechniania kultury w życiu. Zbudowano platformę on-line, skupiającą tradycyjne, kaczawskie pracownie, która poprzez prowadzenie warsztatów w sieci, webinariów, spotkań on-line, umożliwia kontynuację propagowania bogactwa kultury naszego regionu.
Zapraszamy na stronę www.kaczawskasiec.pl
W zakładce WEBINARIA http://kaczawskasiec.pl/webinaria/ można posłuchać i zobaczyć ludzi, którzy są pasjonatami kaczawskiej kultury. 32 odcinki opowieści: co Dan Brown ma wspólnego z Ostrzycą, o ziołach z lasu i ogrodu w naszej kulturze, tajemniczy czerwiec, kamienne krzyże, tradycje piernikarskie w Górach Kaczawskich, itd.
Powstał również cykl warsztatów on-line, bezpłatnych, promujących tradycyjne rękodzieło i stare zawody naszego regionu „Pamiętnik kaczawskiej kultury”. Podczas spotkań można dowiedzieć się w jaki sposób stworzyć samemu pamiętnik, wykorzystując tradycyjne rzemiosło. Od czerpania papieru, przez filcowanie okładki, robienie zakładki np. z ceramiki, poprzez tworzenie zielnika.
Projekt „Kaczawska kultura w sieci” jest bezpłatnie udostępniony w sieci, nadal można w nim uczestniczyć. Ta próba upowszechniania dziedzictwa tradycji i kultury regionu Gór Kaczawskich za pomocą narzędzi on-line przez prekursorów, pasjonatów, artystów tworzących w tym regionie, ciągle trwa.
Monika Wizła