Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Kultura w sieci

Góry i Pogórze Kaczawskie to region o ogromnym pokładzie dziedzictwa kulturowego i historycznego. To tutaj już od ponad 10-ciu lat grupa współpracujących ze sobą ludzi, z wielką pasją, bazując na bogactwie tradycji tych ziem, podejmuje próbę odszukania, przekazania i zinterpretowania własną pracą twórczą, zasób i potencjał lokalnej kultury. Wędrując po kaczawskich ścieżkach napotkamy ceramika, grawera, gawędziarza, pisarza, tkacza, prządkę, farbiarza, zielarza, piernikarza, laboranta…

Wyjątkowy czas – pandemii, w którym przyszło nam żyć sprawił, iż powstał projekt „Kaczawska kultura w sieci” w ramach programu KULTURA W SIECI, finansowany z Narodowego Centrum Kultury, a realizowany przez Fundacje Mazelan z Chrośnicy.

Powstała idea przeniesienia przestrzeni „żywych”, kaczawskich pracowni na obszar on-line. Stosując nowe formy pracy w sieci, łącząc je z tradycyjnymi narzędziami, podjęta została próba dalszego upowszechniania kultury w życiu. Zbudowano platformę on-line, skupiającą tradycyjne, kaczawskie pracownie, która poprzez prowadzenie warsztatów w sieci, webinariów, spotkań on-line, umożliwia kontynuację propagowania bogactwa kultury naszego regionu.
Zapraszamy na stronę www.kaczawskasiec.pl

W zakładce WEBINARIA http://kaczawskasiec.pl/webinaria/ można posłuchać i zobaczyć ludzi, którzy są pasjonatami kaczawskiej kultury. 32 odcinki opowieści: co Dan Brown ma wspólnego z Ostrzycą, o ziołach z lasu i ogrodu w naszej kulturze, tajemniczy czerwiec, kamienne krzyże, tradycje piernikarskie w Górach Kaczawskich, itd.

Powstał również cykl warsztatów on-line, bezpłatnych, promujących tradycyjne rękodzieło i stare zawody naszego regionu „Pamiętnik kaczawskiej kultury”. Podczas spotkań można dowiedzieć się w jaki sposób stworzyć samemu pamiętnik, wykorzystując tradycyjne rzemiosło. Od czerpania papieru, przez filcowanie okładki, robienie zakładki np. z ceramiki, poprzez tworzenie zielnika.

Projekt „Kaczawska kultura w sieci” jest bezpłatnie udostępniony w sieci, nadal można w nim uczestniczyć. Ta próba upowszechniania dziedzictwa tradycji i kultury regionu Gór Kaczawskich za pomocą narzędzi on-line przez prekursorów, pasjonatów, artystów tworzących w tym regionie, ciągle trwa.

Monika Wizła