Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Gminy Karkonoskie - Karpacz

Informacje ogólne
Karpacz to kurort leżący u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki, w dolinie Łomnicy i jej dopływów.

Lokalizacja i dojazd
Karpacz jest rozległym miastem leżącym od 480 do prawie 900 m n.p.m. Wije się on mocno w górę wzdłuż głównej ulicy, aż do Przełęczy pod Czołem (820 m n.p.m.)
Dojazd do Karpacza jest możliwy od strony wsi Ścięgny (kierunek z Kowar); z Jeleniej Góry;  od strony Podgórzyna / Sosnówki dojazd (za Miłkowem) do skrzyżowania z drogą z Jeleniej Góry ; oraz - ciężką do przejazdu w zimie - drogą z Borowic przez wspomnianą już Przełęcz pod Czołem.

Atrakcje turystyczne
W centralnej i górnej części Karpacza znajduję się kilka stoków narciarskich, a wśród nich słynna Kolorowa oferująca w lecie zjazd sankami z rolkami po rynnie, a zimą jazdę na nartach po tym samym stoku.
Karpacz jest miejscowością o surowym klimacie, w którym pokrywa śnieżna zalega średnio blisko 100 dni w roku. Dzięki temu w samym Karpaczu występują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

Oczywiście największą atrakcją jest kompleks "Kopa", na który składa się sieć wyciągów orczykowych i krzesełkowych. Te ostatnie działają zarówno latem jak i zimą. Karpacz dzięki położeniu pod Śnieżką jest główną bazą wypadową w polskie Karkonosze. Warto jednak zwiedzić samo miasto. Na pierwszym miejscu oczywiście skandynawski kościółek Wang kojarzony jako symbol Karpacza i Karkonoszy. Ciekawe są także, choć "niestare", kościóły pw. NMP, oraz Najświętszego Serca Jezusowego. Warto także zajrzeć do muzeów: Miejskiego Muzeum Zabawek oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Interesująca jest również zapora na Łomnicy, skocznia narciarska oraz miasteczko Western City, będące przykładem nowoczesnych pomysłów na biznes turystyczny. więcej