Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Gminy Karkonoskie - Jelenia Góra

Informacje ogólne
Jelenia Góra jest blisko stutysięcznym miastem powiatowym, drugim co do wielkości (po Wałbrzychu) w polskich Sudetach.
Jest centrum turystycznym Sudetów Zachodnich, siedzibą Karkonoskiego Parku Narodowego, ośrodkiem przemysłowym oraz miastem uzdrowiskowym (Cieplice Zdrój to część administracyjna Jeleniej Góry).

Przede wszystkim Jelenie Góra jest jednym z najładniejszych i najciekwaszych turystycznie miast w Sudetach, podobnie jak Kotlina Jeleniogórska i otaczające ją pasma są najatrakcyjniejszymi i najbardziej znanymi turystycznie miejscami w całym regionie.

Lokalizacja i dojazd
Jelenia Góra leży pośrodku Kotliny Górskiej nad Bobrem.
Administracyjnie jej zasięg sięga od stóp Gór Kaczawskich po Przełęcz Karkonoską.

Dojechać tutaj można od strony granicy w Jakuszycach (droga nr 3), od strony Kowar (Przełęczy Okraj, Kamiennej Góry lub Lubawki - drogi nr 367, 368, 369), od strony Kaczorowa (droga nr 3), Jeżowa Sudeckiego i Wlenia (drogą lokalną) oraz Zgorzelca, przez Lubań (droga nr 30).

Atrakcje turystyczne
Jelenia Góra jest położona w świetnym miejscu wypadowym w okoliczne części Sudetów Zachodnich. Wśród niezliczonych okolicznych atrakcji turystycznych, wspomnieć wypada o najbliższym Borowym Jarze, dostępnym z centrum na piechotę.
W samym mieście warto szczególnie zobaczyć rynek wraz z ratuszem, które stanowią o wyjątkowym pięknie starego miasta - być może najpiękniejszego w całych Sudetach. Ponadto warto zobaczyć kościół św. Erazma i Pankracego, oraz kościół św. Krzyża. Należy także odwiedzić Muzeum Karkonoskie. więcej