Dnia 27 marca 2024 r na listę światowych geoparków UNESCO wpisana została Kraina Wygasłych Wulkanów obszar położony w Sudetach. To trzeci Geopark w Polsce wpisany na listę UNESCO. Na świecie jest 170 geoparków występujących w 44 krajach. Dwa istniejące w Polsce to: Geopark Łuk Mużakowa i Geopark Świętokrzyski.
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Rozciąga się na terenach między Złotoryją, a Jelenią Górą. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszar Polski, zajmujący powierzchnię 1300 km² .
W geoparku spotykamy pozostałości aktywności wulkanicznej sprzed 500, 270,i 20 mln lat.
Są to liczne formy skalne wyróżniające region na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Formy skalne w Geoparku pochodzą z różnych okresów geologicznych, które mówią nam między innymi o dawnych zbiornikach morskich i procesach zachodzących w głębi Ziemi. To także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyroda ożywiona.
Stowarzyszenie Kaczawskie, które zarządza Geoparkiem wraz z przedstawicielami partnerskich gmin, powiatów, stowarzyszeń działających na jego terenie, nadleśnictw i mieszkańców od lat prowadziło działania zabiegające o wpisanie tego wyjątkowego obszaru na listę Światowych Geoparków UNESCO. Gmina Jeżów Sudecki już prawie 9 lat aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Kaczawskim, jest jego członkiem wspierającym i posiada przedstawiciela w Radzie Geoparku KWW.
Członkostwo w Sieci Geoparków umożliwia regionom dalszy zrównoważony rozwój, wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji krajowej i zagranicznej.
To także prestiż rozpoznawalnej na całym świecie marki UNESCO.
Polecamy ten wyjątkowy obszar zarówno mieszkańcom jak i turystom, link do strony: https://www.gorykaczawskie.pl/geopark/