Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Bezpieczeństwo - to podstawa

Gospodarstwo rolne to szczególny warsztat pracy. Występują w nim liczne zagrożenia związane z obsługą maszyn, urządzeń i pojazdów, ale także przy obsłudze zwierząt gospodarskich i pracach polowych. Zawód rolnik jest szczególny również pod względem liczby niebezpieczeństw, na jakie gospodarz jest narażony w trakcie codziennych obowiązków. Gospodarstwo rolne jest dla rolników i członków ich rodzin jednocześnie miejscem pracy, domem i miejscem do wypoczynku.

Bezpieczeństwo, w bardzo dużej mierze, zależy od samego rolnika, od jego stanu świadomości oraz wiedzy dotyczącej zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas wykonywanej pracy, a także od organizacji pracy oraz doświadczenia. Nawet niewielkie zmiany, mają wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy, ich identyfikacja i sukcesywne eliminowanie, podnoszą komfort pracy rolnika w gospodarstwie.

Najczęstszymi przyczynami wypadków są: poślizgnięcia, potknięcia i upadki, które powodując różnego rodzaju potłuczenia, złamania kończyn, a nawet urazy kręgosłupa. Chroniąc zdrowie swoje i swoich bliskich, należy utrzymać porządek w obejściu gospodarstwa. W tym celu należy:

- na bieżąco naprawiać i sprzątać ciągi komunikacyjne, a w okresie zimowym odśnieżać i posypywać piaskiem lub popiołem
- zadbać, aby podwórko miało wyrównaną i utwardzoną nawierzchnię
- usunąć wystające przedmioty oraz wszelkie nierówności
- wyznaczyć strefę relaksu i wypoczynku .

Na podwórzu nie może panować bałagan. Wszystkie narzędzia, śmieci, pozostałości po pracy, powinny być regularnie sprzątane. Dbałość o porządek po wykonanej pracy w pomieszczeniach inwentarskich i gospodarczych powinna być obowiązkiem każdego rolnika. Wszelki sprzęt i narzędzia wykorzystywane w produkcji po wykonaniu każdej pracy, powinien być wyczyszczony i odłożony na miejsce jego przechowywania, a sprzęty z niebezpiecznymi, ostrymi częściami i elementami, powinny być zabezpieczane osłonami do tego przeznaczonymi lub umieszczone w miejscach niedostępnych dla osób z zewnątrz.

Osoba wykonująca czynności porządkowe, powinna korzystać z odzieży ochronnej, rękawic oraz obuwia ochronnego. Odzież ta, powinna być trzymana w oddzielnym pomieszczeniu w sposób uporządkowany.

Chodniki w pomieszczeniach inwentarskich, powinny być na bieżąco sprzątane, ponieważ mieszanka słomy i obornika z wodą lub błotem pośniegowym, stwarza duże zagrożenie związane z upadkiem. Ponadto powierzchnia podłogi korytarza paszowego powinna być nienasiąkliwa i ograniczająca poślizgnięcie, natomiast szerokość korytarza powinna umożliwiać stosowanie urządzeń technicznych do dowozu i dozowania pasz, zapewniając łatwy i bezpieczny dostęp do obsługiwanych zwierząt.

Wszelkie schody prowadzące do budynku mieszkalnego czy pomieszczeń gospodarczych, powinny być odpowiedniej wysokości, nieuszkodzone, bez ubytków, dobrze oświetlone, stabilne, ale przede wszystkim niezastawione i niezaśmiecone. Należy pamiętać, że brudne stopnie schodów, to ryzyko upadku. Pamiętajmy, że schody powyżej pięciu stopni, powinny być wyposażone w poręcze z obu stron.

Utrzymanie porządku w obejściu gospodarstwa i pomieszczeń inwentarskich wymaga od rolnika prawidłowej organizacji pracy. Dbałość o porządek w miejscu pracy ograniczy ryzyko wypadków.

ulotka

Opracowała:
Jadwiga Jadwińska
Specjalista PT KRUS
w Jeleniej Górze

Źródło:
www.krus.gov.pl
www.pip.gov.pl
czasopismo rolniczy rynek