Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Konferencja z okazji 100-lecia szybownictwa w Jeżowie Sudeckim - Grunau

Konferencja z okazji 100-lecia szybownictwa w Jeżowie Sudeckim – Grunau

Dnia 18 lutego 2023 roku w ramach realizacji projektu pn. „Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki – Grunau” odbyła się Konferencja poświęcona historii szybownictwa. Była to wyjątkowa uroczystość, na którą zostały zaproszone i uczestniczyły w niej osoby, które tworzyły tę historię. Konferencję otworzył Wójt Gminy Edward Dudek, witając licznie przybyłych gości, również z miasta partnerskiego Paseky nad Jizerou.
Po uroczystym powitaniu przedstawiciel Zarządu Powiatu Karkonoskiego Pan Artur Smolarek wręczył wielu zasłużonych działaczom, instruktorom, pasjonatom, a także Gminie Jeżów Sudecki, Aeroklubowi Jeleniogórskiemu i Zakładom Szybowcowym Jeżów Sudecki podziękowania za ich zaangażowanie i poświecenie w szerzeniu pasji na rzecz pokoleń pasjonatów szybownictwa.

Historię początków lotnictwa na tych terenach przybliżył nam z olbrzymią pasją i dbałością o szczegóły mieszkaniec Jeżowa Sudeckiego, były pilot rejsowy, pasjonat szybownictwa i instruktor latania, autor wielu publikacji- p. Stanisław Błasiak. O pracy w Zakładach Szybowcowych, renowacji szybowców przywożonych z całego świata opowiadał nam p. Henryk Mynarski - właściciel Zakładów Szybowcowych w Jeżowie Sudeckim. Historię powstania i dzieje lotniska jeleniogórskiego oraz rozwoju lotnictwa na tych terenach przybliżył nam miłośnik przestworzy, zdobywca trzech diamentów do złotej odznaki szybowcowej - p. Jacek Urbańczyk, a o historii modelarstwa na tych terenach opowiadał Pan Władysław Jagiełło.

Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe Jeżów również zaprezentowało swoją działalność i osiągnięcia. Temat ten jest niezwykle bogaty i szeroki, że nie sposób było podczas tak krótkiego czasu wszystko przedstawić. Dzięki autorom książki „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej” - tom I książki, w którym opisana jest szeroko historia szybownictwa tematykę tę można zgłębiać. Po odejściu od nas śp. Tadeusza Kaczmarka tom II będzie wydany i dokończony przez p. Stanisława Błasiaka, który jest osobą posiadającą obecnie największą wiedzę na ten temat. Na Konferencji gościliśmy p. Franciszka Porwika, który ukończył 100-lat, jest czynnym modelarzem i współpracuje ze Stowarzyszeniem Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim.

Na zakończenie Konferencji Starosta Gminy Partnerskiej Paseky nad Jizerou przekazała prezent od mieszkańców, jakim był piękny tort wykonany na 100-lecie szybownictwa.

Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek, a po zakończeniu Konferencji w kuluarach długo trwały rozmowy, ponieważ Konferencja była okazją do spotkania oraz wspomnień wszystkich miłośników latania.
Była to niezwykle ciekawa uroczystość opowiadająca o wielkiej pasji i determinacji ludzi w osiąganiu nieprzeciętnych celów oraz tworzących wspaniałą historię tych terenów.

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie, dziękujemy p. Jackowi Musiałowi za prowadzenie Konferencji oraz wszystkim prelegentom, którzy prezentowali swoją wiedzę w sposób bardzo interesujący, posiłkując się dokumentacją fotograficzną.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki- Grunau” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRR oraz środków budżetu państw za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach InterregV-A Republika Czeska –Polska 2014-2020.

eu7