Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Rajd gmin partnerskich

Kolejnym naszym działaniem podczas realizacji projektu pn. „Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki – Grunau” był Rajd Gmin Partnerskich w Jeżowie Sudeckim. Rajd odbył się w sobotę 8 października br., wzięło w nim udział 122 uczestników z gmin partnerskich - Jeżów Sudecki, Paseky nad Jizerą i Vierkirchen. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki promujące 100-lecie szybownictwa w Jeżowie Sudeckim, poznali miejsca i historię, gdzie powstawało światowe szybownictwo. Rajd rozpoczął się od zwiedzania Zakładów Szybowcowych Jeżów Sudecki, uczestnicy zapoznali się z działalnością i historią szybownictwa w Jeżowie Sudeckim. Każdy mógł zobaczyć, jak wyglądają hale, jak są wyposażone, gdzie są budowane i remontowane szybowce. Po zwiedzeniu zakładu uczestnicy pojechali do Dziwiszowa, skąd wyruszyli w stronę Łysej Góry. Po dotarciu na szczyt uczestnikom ukazał się piękny widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Pogórze Kaczawskie -Krainę Wygasłych Wulkanów. Po krótkim odpoczynku kolejny odcinek trasy skierował uczestników na Górę Skiba, na której widoczne są fundamenty po byłym hangarze, gdyż z tej góry w okresie międzywojennym odbywały się szybowcowe loty szkoleniowe i treningowe. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca uczestnicy rajdu udali się w stronę Góry Szybowcowej, na której szczycie znajduje się górskie lotnisko z hangarem i miejscem do startu szybowców w sposób: grawitacyjny, z gum, za wyciągarką, na holu za samolotem. Aeroklub Jeleniogórski i Euroregionalne Centrum Modelarskie byli inicjatorami utworzenia „Galerii Sław Lotnictwa”, na której upamiętniono wszystkich, którzy rozsławiają szybownictwo, lotnictwo, modelarstwo, spadochroniarstwo i inne sporty lotnicze. Zabudowania znajdujące się na szczycie należą do Aeroklubu Jeleniogórskiego, który do dnia dzisiejszego kultywuje tradycję szybownictwa. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć szybowce, ale również poznać kolejny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie, a przy dobrej widoczności również Góry Wałbrzyskie. Na zakończenie Rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali gorący posiłek.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację Rajdu Gmin Partnerskich, a wszystkim uczestnikom za wspólną wędrówkę.
Koordynator projektu

eu7
Bożena Matuszewska

Projekt „Transgraniczne obchody 100-lecia szybownictwa Jeżów Sudecki - Grunau” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika Czeska – Polska 2014-2020.