Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Niezwykły Festiwal Sztuki- Osnowa Fest

W niewielkiej wiosce Festiwal Sztuki? To może wypalić, skoro mowa o Chrośnicy- Wiosce Barwnych Wątków. W ubiegłym roku odbyła się piękna impreza wokół próby bicia światowego Rekordu Guinessa w największym Łapaczu Snów, a tegoroczne zakończenie lata rozświetlił Festiwal Osnowa Fest.

Wspomniany Łapacz Snów również dotarł na Festiwal- liny tworzące ubiegłoroczną instalację pojawiły się jako elementy scenografii, a dokładniej jako osnowa tkacka, na której snuły się barwne wątki. Formuła imprezy była podobna- działania artystyczne i rękodzielnicze przeplatały się przez całe sierpniowe popołudnie. Od godziny 16.00 happening malarski rozpoczęli artyści: Tomasz Akusz i Andrzej Andrzejewski. Malowanie na dużych płótnach, w plenerze- tutaj nawet opady deszczu współtworzyły obrazy. Jednocześnie rozpoczęły się także warsztaty malarskie, które prowadziły kolejne wspaniałe artystki - Małgorzata Andrzejewska i Dorota Komar Zmyślony, pojawili się także Twórcy z Kaczawskiej Sieci Współpracy. Zielony Wulkan proponował tatuaże ziołowe, czyli użycie niezwykłych barwników zmikronizowanych kwiatów róży, malwy, hibiskusa, nagietka, liści indygowca, roślin i glinek. Meble Jacenty i Czarująca Krawcowa zaproponowali malowanie domków- powstawały niezwykłe, barwne budowle. Kolory dominowały także wśród Pierników Martyny, słodkości można było zapakować do własnoręcznie wyplecionego koszyka, a takie powstawały pod okiem Bogusławy Jermaczek z Rząśnika. Nie zabrakło także włókien- od wełny i cudaczków-wełniaczków Agaty Kowal, po barwne krajki na kiju z Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego oraz dziewiarskie wężyki z Amandą Ostrowską Wojtko. Podczas Osnowa Fest zadbano również o uciechy ciała- wspaniałe i kolorowe kociołki przygotowały zaprzyjaźnione agroturystyki i restauracje: Młyn Wielisław, Pod Gruszą, Nowa Prowansja, Siedlisko Sztuki. O słodycze zadbały panie z Kolorowego Koła Gospodyń Wiejskich z Chrośnicy. Kalorie można było spalić, korzystając z kolorowych rowerów- Słoneczny rower.
W Chrośnicy mieliśmy okazję zobaczyć performance aktora Cezarego Molendy- spektakl „Przemiana" gościł na wielu festiwalach, także zagranicznych. Muzycznie również barwnie- autorka młodzieżowych hitów (Biedronki ludojady, Żaklin, Kluska), czyli Ranko Ukulele nie zawiodła młodych fanów, po koncercie pełnym uśmiechów można było zdobyć autograf na nowej płycie. Również kolejna gwiazda wieczoru zadbała o dzieci. Poetycka Joanna Vorbrodt, między utworami, zaprosiła do tworzenia kosmicznej muzyki na żywo- kolejka była spora. Kolejną niespodzianką było wykonanie „Paroles, paroles”, Dalidy- tutaj artystka zaprosiła do duetu Andrzeja Andrzejewskiego.
Pierwsze krople deszczu zaniepokoiły publiczność, czyżby ostatnia atrakcja wieczoru miała być odwołana? Opady nie przeszkodziły w fire show Kuby Egzota. Płomienny spektakl był nagrodzony gromkimi brawami.
Motywem tegorocznego festiwalu był kolor, a jak zapowiada organizatorka - Monika Wizła Kubiak- przyszły rok ma dotykać przestrzeni. Już dziś serdecznie zapraszamy- ostatnia sobota sierpnia 2023 - w Wiosce Barwnych Wątków kolejna odsłona festiwalu sztuki Osnowa Fest!

Joanna Wojtko