Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Rajd „Śladami szybownictwa w Gminie Jeżów Sudecki

Termin rajdu – 8 października 2022 roku
Godzina rozpoczęcia – 11.00
Miejsce zbiórki – Zakłady Szybowcowe w Jeżowie Sudeckim.
Uczestnicy – przedstawiciele gmin partnerskich –Paseky nad Jizerou, Vierkirchen, młodzież szkolna, osoby zainteresowane udziałem w rajdzie.
Każdy z uczestników Rajdu otrzyma pamiątkową koszulkę z nadrukiem promującym wspólne wędrowanie.

Program rajdu (przejście piesze ok. 7 km)

Zwiedzanie Zakładów Szybowcowych Jeżów Sudecki zapoznanie się z historią szybownictwa w Jeżowie Sudeckim oraz z działalnością Zakładów Szybowcowych. Po zwiedzeniu przejazd z Jeżowa Sudeckiego do Dziwiszowa na pętlę autobusową, z której wyruszamy drogą w stronę Łysej Góry. Po drodze oglądamy krzyż pojednania. Drogą polną docieramy na Łysą Górę skąd podziwiamy piękny widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Pogórze Kaczawskie (Krainę Wygasłych Wulkanów). Schodzimy do góry Skiba, na której widoczne są fundamenty po byłym hangarze wchodzącym w skład kompleksu obiektów na Górze Szybowcowej. Po odwiedzeniu tego miejsca schodzimy do progi powiatowej łączącej Dziwiszów z Płoszczyną, przekraczamy drogę i wchodzimy do lasu. Dalej drogą wchodzimy na szczyt Góry Szybowcowej. Po drodze mijamy dawne wyrobiska po byłych kopalniach srebra, których pomiędzy Jeżowem Sudeckim a Dziwiszowem znaleziono około 200. Wchodzimy na szczyt Szybowiska (Góra Szybowcowa), na której znajduje się górskie lotnisko z hangarem i miejscem do startu szybowców; grawitacyjnie, z gum, za wyciągarką oraz z Galerią Lotniczych Sław. Zabudowania znajdujące się na szczycie należą do Aeroklubu Jeleniogórskiego, który do dnia dzisiejszego kultywuje tradycję szybownictwa. W hangarze uczestnicy rajdu będą mogli zobaczyć szybowce. Po zwiedzeniu na uczestników będzie czekał ciepły posiłek, w pomieszczeniach Stowarzyszenia Euroregionalnego Centrum Modelarskiego.

Góra Szybowcowa stanowi jeden z piękniejszych punktów widokowych, z którego widać Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie, a przy dobrej widoczności również Góry Wałbrzyskie.

Każdy uczestnik rajdu powinien posiadać strój turystyczny dostosowany do warunków atmosferycznych oraz dobry humor.

Komandor Rajdu – Instruktor modelarstwa - pan Władysław Jagiełło,
Zastępcy Komandora Rajdu – Przewodnicy Sudeccy - Jolanta Kupeć i Adam Rodziewicz

 

plakat

mapa20220920

Opracowała Bożena Matuszewska