Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Stowarzyszenie Wieża Książęca w Siedlęcinie serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem książki "Od Karkonosza do Flinsa". Spotkanie odbędzie się dnia 11 czerwca 2022, o godz. 16.00 w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Diana i Rafał Jakubowscy są twórcami Praźródeł, kulturoznawcami, publicystami, edukatorami i regionalistami. Od 30 lat prowadzą zajęcia przyrodnicze, historyczne i etnologiczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Pod szyldem wydawnictwa Praźródła wydali w 2020 roku książkę „Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji”. W maju tego roku ukaże się ich druga książka pt. „Od Karkonosza do Flinsa. Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich. Analiza religioznawcza”.

"Od Karkonosza do Flinsa. Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich" to kolejna odkrywcza, oryginalna i nietuzinkowa publikacja wydawnictwa Praźródła. Jest to pierwsza w Polsce analiza podań i legend sudeckich z perspektywy religioznawczej i etnograficznej. Dzięki dokonanej analizie autor odsłania pozostałości słowiańskich wierzeń, dawnych rytuałów i ludowych obrzędów na tym obszarze. Nawiązuje do słowiańskiej kultury ludowej i wierzeń przedchrześcijańskich. Niniejsza książka zawiera ogrom wątków historycznych z terenu Sudetów i szerzej Śląska. Skierowana jest zarówno do miłośników historii, regionalistów, jak również turystów. Autor odkrywa wiele sudeckich tajemnic i przekazuje wskazówki do dalszych poszukiwań. Zapraszamy na spotkania autorskie, których lista znajduje się na naszej stronie www.prazrodla.pl,gdzie można też zamówić nasze książki

Praźródła to stowarzyszanie oraz wydawnictwo zajmujące się edukacją i badaniami nad pradziejami starożytnych ludów Eurazji. To, co pozostało po Słowianach odnoszą do szamanizmu syberyjskiego Bo, tradycji Bon, wierzeń staroirańskich i tradycji wedyjskiej. Rekonstruują dawne rytuały, obrzędy i święta w kontekście tradycji im pokrewnych z Azji Centralnej. Wyróżnia ich interdyscyplinarne podejście do nauki. W ramach swoich badań sięgają do takich dziedzin, jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, archeologia i archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji dawnych wierzeń i tradycji, starają się weryfikować aktualny stan wiedzy analizując wiele nieznanych dotąd źródeł.

autorskie qba

www.prazrodla.pl

www.facebook.com/praZrodla

kom. 787061567