Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów zgłoszony do UNESCO Global Geoparks Network.

W dniach od 19 do 23 września LGD Partnerstwo Kaczawskie gościło dwoje ekspertów z komisji UNESCO. Odwiedzili ciekawe miejsca i poznali wartościowe inicjatywy, ale przede wszystkim spotkali ludzi, którzy stoją za naszym Geoparkiem! Celem wizyty było zweryfikowanie kryteriów, które region musi spełnić, aby otrzymać “przepustkę” do światowej społeczności geoparkowej.

Warto podkreślić, iż światowe geoparki UNESCO to nie jest lista obiektów, a sieć – nie tylko mile widziane, ale wręcz konieczne jest tworzenie partnerstw z innymi geoparkami na świecie, wymiana doświadczeń, adaptowanie rozwiązań, które gdzie indziej się sprawdziły.

Nieoficjalnie wiemy, że wrażenia członków komisji są bardzo pozytywne i mamy wielką nadzieję, iż wiosną przyszłego roku Kraina Wygasłych Wulkanów oficjalnie zostanie Geoparkiem UNESCO.

Gmina Jeżów Sudecki znalazła się również w Geoparku, stąd wizyta komisji w naszej gminie w Siedlęcinie w Wieży Książęcej. Prezentowaliśmy, jakie posiadamy walory i co możemy zaoferować turystom odwiedzającym naszą Gminę.
Komisja zwiedziła obiekt, zapoznała się z ofertą Wieży Książęcej w Siedlęcinie. W dalszej części wizyty Wójt Gminy – Edward Dudek zaprezentował Gminę Jeżów Sudecki, wymieniając wszystkie walory, jakie można zaoferować. Pani Monika Wizła- Kubiak i p. Joanna Wojtko zaprezentowały „Wioskę Barwnych Wątków” i Ekomuzeum w Chrośnicy p. Agata Kowal – Ruschil przedstawiła ofertę ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego „Kowalowe Skały”, p. Władysław Jagiełło – Prezes Stowarzyszenia „Euroregionalne Centrum Modelarskie” zaprezentował działalność modelarni oraz modele samolotów.

Na zakończenie i podsumowanie wizyty LGD Partnerstwo Kaczawskie otrzymało wiele pochwał, ale też i kilka komentarzy krytycznych – jest wiele pól, na których musimy jeszcze wykonać dużo ciężkiej pracy. Tym bardziej, iż status Geoparku UNESCO nadawany jest tylko na cztery lata, później podczas rewalidacji będziemy musieli udowodnić postęp!

Dziękujemy wszystkim, którzy prezentowali walory gminy, funkcjonowanie stowarzyszeń oraz działania mieszkańców, podczas wizyty w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Redakcja