Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stara się na różne sposoby uwrażliwiać rolników i osoby pracujące w rolnictwie na ryzyko związane z obsługą i naprawą maszyn oraz urządzeń rolniczych, gdyż zagrożeń tych jest bardzo dużo, a skutki wypadków – często tragiczne.

Konserwuj, wymieniaj, serwisuj

Ostrożność należy zachować nie tylko podczas eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych, ale i konserwacji sprzętu. Zdarzają się bowiem wówczas m.in. upadki z wysokości, pochwycenia i uderzenie przez wirujące części maszyn i urządzeń, a także przygniecenia przez maszyny w trakcie pracy. By zwiększyć bezpieczeństwo własne i pracowników, konieczne jest przeprowadzanie przeglądów maszyn i urządzeń, a w razie konieczności – wymiana sprzętu lub jego części, serwisowanie, regulacja, naprawa, usuwanie na bieżąco usterek i innych nieprawidłowości.

Główna przyczyna wypadków

Jako że podstawową przyczyną wypadków przy pracy są upadki, należy w szczególny sposób w miejscu pracy dbać o porządek. Ponadto właściwa konserwacja maszyn i urządzeń będących w ruchu (np. poprzez ich regularne smarowanie i czyszczenie), używanie jedynie sprawnych technicznie i nieuszkodzonych osłon, pasów, wałów, przekładni i hamulców, a także wyeliminowanie maszyn i narzędzi starych, wyeksploatowanych oraz nieprzystosowanych do określonych zadań pozwoli uniknąć wypadków z ich udziałem. Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo ma też stan infrastruktury w zakładzie – zarówno zabudowań, jak i instalacji oraz środków transportu.

Osoba, która przystępuje do pracy, dla własnego bezpieczeństwa powinna pamiętać też o tym, by użyć odpowiednich do sytuacji środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej (okulary, gogle, przyłbica, kask, rękawice robocze, buty).

Myśl o bezpieczeństwie pracowników

Jak wspomniano wyżej, niezbędna do zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego funkcjonowania maszyn jest ich właściwa obsługa i regularna konserwacja, przy czym konserwację należy prowadzić zapewniając odpowiednią ochronę przeprowadzającym nią pracownikom i innym osobom obecnym w tym czasie na stanowisku pracy. Ponadto ważne jest, aby przy montażu, demontażu i eksploatacji maszyn zachowywać wymagania bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii. Wybierając miejsce, sposób zainstalowania i użytkowania maszyn należy zapewnić dostateczną przestrzeń pomiędzy ruchomymi częściami maszyn a ruchomymi lub stałymi elementami otoczenia oraz sprawić, by wszystkie używane czy produkowane materiały oraz energia były do stanowiska pracy bezpiecznie dostarczane, a następnie odprowadzane.

Jadwiga Jadwińska,
Starszy specjalista,
Placówka Terenowa KRUS
w Jeleniej Górze