Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Urząd Gminy Jeżów Sudecki zawiadamia, że zimowe utrzymanie dróg:

Powiatowych – realizuje Wydział Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze:
75 64-73-288, 75 64-73-289 lub całodobowo od poniedziałku do niedzieli:
75 64-73-108 - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze;

Osobą odpowiedzialną za utrzymanie dróg gminnych jest firma PHU „Kama” Rzońca Ryszard:

Pan Ryszard Rzońca tel. kom. 601 751 480

Osobami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki są:

Kierownik Referatu GKZPiR – Artur Smolarek
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133,
e-mail: inwestycje@jezowsudecki.pl, gmina@jezowsudecki.pl,
Zastępca Kierownika Referatu GKZPiR – Mateusz Bomok
tel. nr 757-132-254 -255 -257 wew. 133, kom. 784 990 398,
e-mail: drogi@jezowsudecki.pl

Odśnieżanie chodników

Przypominamy, iż właściciele nieruchomości przyległych do chodnika są zobowiązani do jego odśnieżania. Obowiązek sprzątania chodnika dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana oraz czy właściciel zamieszkuje posesję. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 399 ze zm.).Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.

Obóz dla wolontariuszy

Już kolejny raz w wieży w Siedlęcinie odbył się obóz dla wolontariuszy, którzy pracowali w wieży i jej otoczeniu oraz przygotowali nową wystawę na temat arturiańskich malowideł zachowanych na II piętrze wieży.

W dniach 12-25 sierpnia 2024 roku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” zorganizowało kolejny już obóz dla wolontariuszy. W przedsięwzięciu wzięło udział kilkanaście osób z Polski i Francji.
Przez dwa tygodnie wolontariusze (zakwaterowani w Siedlęcinie) uczestniczyli w warsztatach oraz wykładach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Doliny Bobru. Poznawali wieżę w Siedlęcinie, jej historię oraz zrealizowane już na tym obszarze wcześniejsze projekty (w tym przygotowane ścieżki dziedzictwa, dedykowane im foldery oraz przewodnik po wieży dla najmłodszych).
Równolegle – wspólnie z pracownikami siedlęcińskiej wieży – trwało odkrywanie wnętrz wieży i jej otoczenia. Szczególnie istotne było poznanie średniowiecznych malowideł, ich historii oraz legendy arturiańskiej, którą ilustrują. Praktyczne zajęcia polegały także na poznaniu stopnia zainteresowania turystów malowidłami oraz ich wiedzy na ten temat przed zwiedzaniem obiektu.
W efekcie tych działań przygotowano teksty do wystawy tablicowej wyjaśniającej sceny na średniowiecznych malowidłach w wieży w Siedlęcinie oraz przedstawiającej historię ich powstania, odkrycia i konserwacji.
Przygotowana wystawa stanowić będzie zalążek kolejnych działań, zaplanowanych w wieży na kolejne lata.
[zdjęcia]
W październiku – na bazie wspólnie uzgodnionych z wolontariuszami treści, czcionek i kolorów – przygotowano i zrealizowano wystawę tablicową na II piętrze wieży oraz wydrukowano folder informacyjny.

Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Archeologia Żywa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa

Więcej informacji na temat obozu oraz folder (w formacie pdf) można znaleźć pod tym linkiem: www

logotypp