„Ecologic- Study Trails II”
Gmina Jeżów Sudecki informuje o udziale w projekcie pn. „Ecologic- Study Trails II” realizowanym w ramach umowy nr MDE/151/2024 z dnia 30.09.2024r. zawartej z Urzędem Województwa Dolnośląskiego w zakresie udziału JST, Gminy Jeżów Sudecki w działaniach projektowych w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotyczących wizyty studyjnej w Estonii.
Cele projektu:
- poszerzenie wiedzy, - poznanie dobrych praktyk, - promocja ekologicznych rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów stosowanych w regionach Unii Europejskiej, - edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności.
Założenia projektu:
- prezentacja elektrowni IRU zasilanej m.in. odpadami jako źródła dostawy prądu i ogrzewania miasta, - prezentacja biogazowni EKT Ecobio jako dostawcy paliwa do autobusów gazowych komunikacji miejskiej w Tallinie, - edukacja w zakresie stosowania nowatorskich rozwiązań. - wymiana doświadczeń.
Projekt współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Ecologic – Study Trails II”
„Ecologic- Study Trails II”
Gmina Jeżów Sudecki informuje o udziale w projekcie pn. „Ecologic- Study Trails II” realizowanym w ramach umowy nr MDE/121/2024 z dnia 07.10.2024r. zawartej z Urzędem Województwa Dolnośląskiego w zakresie udziału JST, Gminy Jeżów Sudecki w działaniach projektowych w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotyczących wizyty studyjnej w Holandii.
Rezultaty projektu:
- poszerzenie wiedzy w zakresie segregacji i utylizacji odpadów, - wymiana doświadczeń zawodowych, - wzrost innowacyjności - zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa gospodarki odpadowej.
Obserwacja :
Afval Energie Bedrijf (Przedsiębiorstwo Energii Odpadowej), jest własnością gminy Amsterdam. AEB wytwarza energię z odpadów w sześciu liniach spalania, z których cztery znajdują się w zakładzie Waste-to-Energy. Linie te działają od 1993 r. i mają łączną wydajność 850 000 ton odpadów rocznie. Na sześciu liniach spalania, czterech w Afval Energie Centrale (AEC) i dwóch w nowocześniejszej Hoog Rendement Centrale (HRC) wydobywane jest z odpadów jak najwięcej surowców, pozostaje strumień resztkowy, który wykorzystywany jest do wytwarzania energii, z jednej tony odpadów, generowane jest około 628 kWh energii elektrycznej i 208 kWh ciepła dostarczanych do sieci elektroenergetycznej i wykorzystywanych do ogrzewania około 30 000 domów na północy Amsterdamu.
W 2020 r. AEB zakończyło budowę zrównoważonej elektrowni w zachodnich dokach Amsterdamu. Elektrownia, która działa na biomasie – niskiej jakości holenderskim drewnie – pozwoliła AEB podwoić ilość zrównoważonego ciepła dostarczanego do miejskiej sieci ciepłowniczej. Elektrownia na biomasę skutecznie zmniejsza zależność miasta od paliw kopalnych, unikając emisji 67 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Dziś AEB jest jednym z największych zakładów przetwarzania odpadów w Europie Zachodniej, który ciągle się rozwija. Zdobyta wiedza pozwoli lepiej analizować i podejmować decyzje w zakresie przyszłego zagospodarowania odpadów.