In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 pdg

mapagminy1

 

GO

 

PO

 

Odsłon : 1327809

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

HISTORIA LOTNICTWA ŚLĄSKA

W listopadzie 2010 roku Muzeum Górnośląskie - Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen w zachodnich Niemczech otwarło wystawę „Orzeł nad Śląskiem – wydarzenia i pionierzy w historii żeglugi powietrznej”. Dyrektor muzeum dr Stephan Kaiser zwrócił się z prośbą do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Henryka Mynarskiego – właściciela Zakładu Szybowcowego „Jeżów” jego imienia oraz do piszącego te słowa Stanisława Błasiaka o wypożyczenie eksponatów na tę wystawę. Jego prośbie w pełni zadośćuczyniono. Na otwarcie wystawy pojechali z Jeżowa Sudeckiego: Henryk Mynarski, Aleksander Bugajski, Leszek Jankowski, Tadeusz Kaczmarek i niżej podpisany.

Spędziliśmy w Ratingen dwa dni. Wystawa wywarła na nas bardzo dobre wrażenie. Jej efektem było wydanie książki-albumu „Adler über Schlesien – Ereignisse und Pioniere der Luftfahrtgeschichte” oraz opracowanie dwujęzycznej wystawy opisującej  bogatą historię lotnictwa Śląska, zilustrowanej równie bogatym materiałem zdjęciowym. Wersja polskojęzyczna składa się z 25 banerów płóciennych wysokości 220 cm i szerokości 90 cm, rozkładanych na pionowych stojakach. Wersję w języku niemieckim wykonano na 16 arkuszach bristolu. Tak zrealizowaną wystawę eksponowano w różnych miastach Polski od kilku lat. W ubiegłym roku była pokazywana w Krakowie, a następnie przez miesiąc, do 17 listopada w gmachu Biblioteki Miejskiej w Opolu. Tam wystawa była wzbogacona o moje eksponaty. Wraz z pilotami Jeleniej Góry: Bolesławą Jońcą, Tadeuszem Kaczmarkiem i Markiem Koselskim byłem obecny na jej otwarciu, wygłaszając w trakcie jej  trwania historię lotnictwa Kotliny Jeleniogórskiej. Obszerny wykład na temat historii lotnictwa na Śląsku wygłosił wówczas dr Stephan Kaiser, którego poprosiłem o wypożyczenie wystawy do Jeżowa Sudeckiego, na co on wyraził zgodę. Po ekspozycji w Opolu została ona przewieziona do Jeżowa Sudeckiego, gdzie w Sali Konferencyjnej Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich została otwarta 18 listopada ubiegłego roku, z zamiarem jej eksponowania do końca stycznia br. W tym czasie obejrzało ją wiele osób indywidualnie oraz wiele grup nią zainteresowanych. Pierwszą z nich byli  młodzi modelarze Euroregionalnego Centrum Modelarstwa. Obejrzało ją ponad stu uczniów jeżowskich gimnazjalistów, którym przedstawioną historię przybliżyłem wykładem oraz grupa osób leczących się w Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Szklarskiej Porębie.


Wystawa towarzyszyła posiedzeniom licznych zebrań, zorganizowanych w Sali Konferencyjnej. Ich uczestnicy z ciekawością oglądali bardzo komunikatywne i dobrze zilustrowane banery, dokumentujące historię całego Śląska. Jednym z takich spotkań było Zebranie Walne członków Aeroklubu Jeleniogórskiego.


    Wystawa obejmowała głównie okres od początków lotnictwa na Śląsku do końca wojny. Znaczna jej część dotyczyła lotnictwa naszego rejonu, szczególnie Jeżowa Sudeckiego i Jeleniej Góry. Zawarte były w niej również polskie akcenty powojenne, dotyczące np. latania komunikacyjnego samolotów PLL LOT, zilustrowanego na banerze napisem: „A oni znowu latają ...”. Dodatkowo tę powojenną polską historię zawierały banery Henryka Mynarskiego, przedstawiające jego Zakład Szybowcowy „Jeżów” oraz baner Aeroklubu Jeleniogórskiego.
W związku z zaplanowanym na maj Zjazdem Historycznych Szybowców na Jeżowskiej Górze Szybowcowej poprosiłem dr S. Kaisera o przedłużenie eksponowania wystawy do tego czasu, na co otrzymałem zgodę. Dzięki temu liczni piloci polscy i zagraniczni, szczególnie z Niemiec i Austrii, mieli okazję obejrzeć wystawę w „jaskini lwa”. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli oni wystawę w niedzielę 15 maja. Była ona czynna do 18 maja, czyli przez pół roku. Będzie ona mile wspominana, jako godne dodatkowe uczczenie 70-lecia jeżowskiej Wyczynowej Szkoły Szybowcowej i Aeroklubu Jeleniogórskiego oraz ciekawe wydarzenie w historii gminy Jeżów Sudecki.
Następnym miejscem  ekspozycji wystawy będzie śląski Koszęcin, gdzie jej opiekunem  będzie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk”, mający tam swą siedzibę.

Stanisław Błasiak