In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1851290

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Kiermasz Średniowieczny

Dnia 7 września br.  w ramach realizacji projektu pn. „Szlakami dawnego górnictwa po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich” Gmina Jeżów Sudecki zorganizowała pod Wieżą Książęcą w Siedlęcinie Kiermasz Średniowieczny, który otworzyli p. Ewa Nidzgorska -Sekretarz Gminy wraz z p. Radosławem Burchackim – Zastępcę Wójta. Aby wprowadzić w klimat średniowiecza, sołectwa Dziwiszów, Janówek i Chrośnica przygotowały scenki rodzajowe ze średniowiecznego życia, które zaprezentowały na scenie. Występy sołectw, publiczności bardzo się podobały o czym świadczyły gromkie brawa dla aktorów. Scena została udekorowana przez sołectwa koszami z warzyw i owoców i dekoracjami ze zbóż – dary tegorocznych plonów. Publiczność mogła wysłuchać występów zespołów ludowych – „Karkonosze” i „Dziwiszowianki”. Przenieść się w inną epokę i poznać  klimat średniowiecza – w trakcie Kiermaszu wystąpił zespół „Żniwa” Państwo Lidia i Paweł Ulatowscy z Wrocławia prezentowali historyczne  utwory grając na starych instrumentach muzycznych.

Dużą atrakcją była inscenizacja  pokaz walk rycerskich przygotowana przez dwa Bractwa Rycerskie: Komturii Nidzickiej i Husyckiej Roty Pieszej. Obóz rycerski wzbudzał duże zainteresowanie wszystkich uczestników. Oprócz walk rycerskich można było oglądać scenki związane z polowaniem  na dzika, a na zakończenie odbył się pokaz strzelania z kuszy, łuku i broni prochowej- wystrzelono z armaty, organek i hakownicy. Wszyscy chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z rycerzami,  przymierzyć zbroje, potrzymać miecz i inną białą broń średniowieczną. W nawiązaniu do historii średniowiecznego górnictwa  odbyło się płukanie złota, które zostało przeprowadzone przez Polskie Bractwo Płukaczy Złota ze Złotoryi. Każdy, kto próbował i wypłukał cenny kruszec, otrzymał certyfikat.
Aby zapoznać się z historią tego miejsca, chętni uczestnicy Kiermaszu  wraz  z p. Przemysławem Nocuniem zwiedzili Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, gdzie wysłuchali bardzo ciekawej opowieści związanej z tym miejscem.
W ramach Kiermaszu odbył się konkurs ciast, Komisja wybrana do oceny miała dużo pracy bo zgłoszono do konkursu 25 ciast. Po dogrywce ustalono werdykt – I miejsce – p. Agata Hamkało, II miejsce Karina Simconidu, III miejsce Iwona  Kędzierska. Zwycięzcy konkursu otrzymali rzeczowe nagrody i dyplomy, które uroczyście wręczyli- Sekretarz Gminy – p. Ewa Nidzgorska   i Zastępca Wójta – p. Radosław Burchacki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobny upominek.
W trakcie imprezy zostały przeprowadzone przez panów Adama Rodziewicza, Andrzeja Zarembę  i Zbyszka Sosa  konkurencje sportowe dla dzieci, dorosłych i rodzin, zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Koła Gospodyń Wiejskich na stoiskach prezentowały swoją działalność. Można było również  nabyć przetwory wykonane przez gospodynie.
Dla wszystkich uczestników był przygotowany posiłek  w postaci grochówki z kuchni polowej i ciepły posiłek.
Oprawę muzyczną zapewnił p. Bolesław Faściszewski, który na bieżąco komentował,  opisywał działania to co się działo na placu i wszyscy mogli biesiadować przy muzyce średniowiecznej ale i  też współczesnej.
Pogoda trochę nam kaprysiła, ale mimo to wszyscy bardzo dobrze się bawili i na pewno wrażenia pozostaną na długo w pamięci.
Składam serdeczne  podziękowanie za pomoc w organizacji Kiermaszu Średniowiecznego:
- Sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeżów Sudecki.
- Stowarzyszeniu Wieża Książęca w Siedlęcinie.
-Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlęcinie i Jeżowie Sudecki.
-Stowarzyszeniu „Nasz Siedlęcin”, Sołtysowi i Radzie Soleckiej wsi Siedlęcin za przygotowanie poczęstunku dla uczestników.
Szczególnie chciałabym również podziękować koleżankom Małgorzacie Gralik, Agnieszce  Bojko      i Danusi Godek za wsparcie i pomoc, które były bezcenne.

eu7

Koordynator Bożena Matuszewska

Projekt „Szlakami  dawnego górnictwa po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich ” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.