In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1851323

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Średniowieczny Piknik

Dnia 22 czerwca br.  w ramach realizacji projektu pn. „Szlakami dawnego górnictwa po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich” Gmina Jeżów Sudecki zorganizowała pod Grodziskie- Średniowieczny zamek przejściowy w Płoszczynie Piknik Średniowieczny. Piknik rozpoczął się przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie otwarciem nowego szlaku turystyki pieszej, który został oznakowany kolorem czarnym od schroniska Perła Zachodu w Siedlęcinie do Grodziska  w Płoszczynie poprzez Wieżę Książęcą, Górę Wapienną, Stromiec. Uczestnicy pikniku wraz z przedstawicielami gminy partnerskiej Paseky nad Jizerou  wyruszyli szlakiem  do Płoszczyny. Po drodze wysłuchali ciekawych opowieści pana  Przemysława Nocunia dotyczących średniowiecznego górnictwa   na terenie Gminy Jeżów Sudecki. Podobna historia dotyczy naszej gminy partnerskiej -Paseky nad Jizerou.  Po dotarciu na plac, użyczony od Koło Łowieckiego „Szarak”, znajdujący się pod Grodziskiem, wszyscy otrzymali średniowieczną strawę podgrzewaną na ognisku, a także  inne smakołyki i napoje przygotowane przez organizatorów.

Dużą atrakcją był pokaz walk rycerskich zaprezentowany przez Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, które corocznie bierze czynny udział w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy chętni mogli przymierzyć zbroje, potrzymać miecz i inną biała broń średniowieczną.
W nawiązaniu do historii tego terenu odbyło się płukanie złota, które zostało przeprowadzone przez Polskie Bractwo Płukaczy Złota ze Złotoryi. Każdy, kto popróbował i wypłukał cenny kruszec otrzymał certyfikat.
Aby zapoznać się z historią tego miejsca uczestnicy wraz z p. Przemysławem Nocuniem wyruszyli zwiedzać Grodzisko, gdzie wysłuchali bardzo ciekawej opowieści związanej z tym miejscem. Aby sobie wyobrazić to miejsce p. Władysław Jagiełło z Euroregionalnego Centrum Modelarskiego wykonał makietę Grodziska i płuczki do płukania złota. Obecnie makiety można oglądać w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.
Stowarzyszenie Wieża Książęca w Siedlęcinie przygotowała również wiele atrakcji dla dzieci, dorosłych i rodzin, między innymi odbył się konkurs na najładniejszy strój średniowieczny.
Średniowiecze, to nie tylko walki, wydobywanie cennych kruszców, ale także życie codzienne mieszkańców, dlatego przedstawiciele Chrośnicy Wioski Barwnych Wątków  p. M. Wizła – Kubiak i Joanna Wojtko przeprowadziły warsztaty barwienia tkanin, a p. Agata Kowal -Ruschil z Gospodarstwa Agroturystycznego „Kowalowe Skały” warsztaty pod nazwą „Od owieczki do niteczki”, uczestnicy mogli samodzielnie wykonać sobie pamiątkę z owczej wełny.  Dla dzieci zorganizowano warsztaty pieczenia podpłomyków.
Piknik Średniowieczny odwiedzili również uczestnicy spotkania „Żywa historia”, którzy zwiedzali historyczne obiekty Dolnego Śląska i również nasze Grodzisko. Podczas zwiedzania Grodziska można było zapoznać się ze sprzętem do nieinwazyjnego szukania skarbów w ziemi.
Pogoda była jak na zamówienie, więc wszyscy dobrze się bawili i na pewno uczestnicy będą teraz przekazywali informacje o tej wspaniałej atrakcji turystycznej Gminy Jeżów Sudecki jaką jest średniowieczny zamek przejściowy – Grodzisko. W tym celu zostały również wykonane  i postawione tablice, które pokazują turystom wizualizacje Grodziska i opisują historie z nim związane.
Składam podziękowanie za pomoc w organizacji Pikniku średniowiecznego dla:
- Nadleśnictwa Lwówek Śląski za udostepnienie terenu na organizację imprezy i postawienie tablicy oraz za udrożnienie drogi dojazdowej, która, bezpiecznie uczestnicy mogli dojechać.
-Koła Łowieckiego „Szarak”, za udostępnienie terenu wraz z szałasem.
-Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie Sudeckim i Czernicy za pomoc techniczną w przygotowaniu imprezy.
- Stowarzyszeniu „Wieża Książęca w Siedlęcinie” za przygotowanie posiłku, przeprowadzeniu konkursów. Panu Przemkowi Nocuń za przekazaną wiedza historyczną.
Szczególnie chciałabym podziękować koleżankom Małgorzacie i Agnieszce za wsparcie i pomoc, która była bezcenna.

Koordynator Bożena Matuszewska

Projekt „Szlakami  dawnego górnictwa po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich ” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.

eu8