In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1810995

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Sołeckie Dożynki w Jeżowie Sudeckim

W sobotę 1 września  2018 roku w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich odbyły się sołeckie dożynki – Jeżów Sudecki 2018. Impreza połączona była z uroczystym otwarciem nowej szkoły. Dożynki rozpoczęły się od przywitania przez Pani Sołtys i Wójta Gminy, który jednocześnie dziękował rolnikom za trud pracy na roli oraz przekazał życzenia od Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Pana Leszka Grali, następnie błogosławieństwa plonów i poświęcenia wieńca dożynkowego dokonał ks. Andrzej Szarzyński.

Pani Sołtys Teresa Mitka wraz z zespołem wykonała wieniec dożynkowy i figury „Żniwiarza i Żniwiarki z chlebem dożynkowym”. Jeżowskie gospodynie przygotowały pyszne potrawy m. in. kiszkę ziemniaczaną, gołąbki, bigos i grochówkę, która wydawana była do ostatniej chochli. Tradycyjnie odbył się też konkurs ciast. Konkursowe jury w międzynarodowym składzie oceniło 36 ciast i  nagrodziło najlepsze z nich: I miejsce p. A. Breczko, II miejsce A.Gulka, III miejsce M. Lizon, IV miejsce K. Wasilewska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Panią Sołtys i Radę Sołecką Jeżowa Sudeckiego. W trakcie uroczystości dożynkowych odbył się konkurs „Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”, zorganizowany przez KRUS Jelenia Góra, a także konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych. Biesiadnikom umilały czas zespoły ludowe: „Dziwiszowianki”  i „Sokoliki”. Na koniec sobotnich obchodów sołeckich dożynek odbyła się  zabawa „pod chmurką”. W takt przebojów znanych i lubianych zgromadzeni bawili się do późnych godzin nocnych. Szkoda tylko, że w tym roku pogoda sprawiła organizatorom niezłego „psikusa”, ale to nie przeszkodziło najwytrwalszym w dobrej zabawie, przy radości rolników z padającego deszczu.

Uroczystości dożynkowe zakończyła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, która sprawowana była w niedzielę o godz. 12.00 w intencji rolników i o błogosławieństwo plonów. Poświęcono wieniec dożynkowy i płody rolne.

Organizatorami dożynek sołeckich był Sołtys i Rada Sołecka, a zostały one współfinansowane przez Związek Gmin Karkonoskich i Dolnośląską Izbę Rolniczą.

List do rolników

Iwona Majtczak