In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

mapa

 

PO

 

groby

 

Odsłon : 1872400

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dożynki Wojewódzkie

Sołectwo Siedlęcin i Gmina Jeżów Sudecki reprezentowało Powiat Jeleniogórski na Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się dnia 2 września 2018 roku  w Gryfowie Śląskim.  
Delegacja Sołectwa prezentowała wieniec dożynkowy podczas: mszy świętej, przemarszu oraz  przed główna sceną. Komisja konkursowa przyznała Grupie Wieńcowej z Siedlęcina wyróżnienie za wieniec, który  został przygotowany przez Radną Krystynę Tykę i  członków Rady Sołeckiej wsi Siedlęcin. Zgodnie z ludowym zwyczajem kształtem nawiązuje do kultu religijnego, a wykonany jest  z plonów pochodzących zarówno z pól, jak i ogrodów i sadów.

 


Tegoroczny wieniec jest również nawiązaniem do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów i niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek  i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Wieniec jest w kształcie korony. W jej wnętrzu znajduje się kontur mapy Polski. Wnętrze  mapy wyklejone jest drobnym bobikiem, a w centralnej części mapy umieszczone zostało godło Polski, wykonane z czarnej soczewicy, kokosa oraz prosa zabarwionego zaprawą do nasion. Wieniec dożynkowy został wykonany dwoma technikami- pleceniem kłosów zbóż połączonych z wyklejaniem zbóż i nasion. Część pleciona dotyczy konstrukcji wieńca, która w całości opleciona jest kłosami różnych zbóż: jęczmienia, owsa, żyta i pszenicy. Do dekoracji użyto również orzechów włoskich, owoców goi oraz czerwonej fasoli. Na szczycie wieńca znajduje się słomiany krzyż.
Dziękujemy i Gratulujemy  Panu Sołtysowi  Marianowi Tyce, Radzie Sołeckiej, Radnym i wszystkim  mieszkańcom Siedlęcina, którzy pracowali na w/w wyróżnienie  w Konkursie na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy na Dożynkach Wojewódzkich’2018.
Redakcja