In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1851283

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Półkolonia letnia w Siedlęcinie

W dniach od 25 czerwca do   06 lipca  2018 roku  zorganizowana została półkolonia  dla dzieci w Siedlęcinie ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeżowie Sudeckim. Zajęcia odbywały się w sali Domu Ludowego, na boisku sportowym Orlik oraz  w terenie. Dzieci korzystały codziennie z drugiego śniadania - serwowane były bułki oraz herbata.
W ramach postawionych zadań dotyczących m.in. szerzenia wiedzy na temat wychowania w trzeźwości, bez przemocy i narkotyków  oraz promowania bezpiecznego i zdrowego stylu życia, jak również eliminowania zachowań agresywnych poruszane były następujące tematy:

•    „Szkodliwość picia alkoholu, palenia papierosów oraz zażywania narkotyków”.
•    „Mechanizm uzależnień i ich negatywny wpływ na organizm”.
•    „Profilaktyka przemocy i zachowań agresywnych w szkole”.
•    „Zajęcia z zakresu zapobiegania przemocy i wykorzystywania. Już wiem co zrobić!”.

 
W czasie zajęć na półkolonii odbyło się wiele wycieczek, na które dzieci czekały ze zniecierpliwieniem.  

•    Byliśmy  w Jeleniej Górze w Kinie Helios na projekcji filmu „Odlotowy nielot” oraz „Kuba Guzik”.
•    Wycieczka do Muzeum Karkonoskiego, gdzie dzieci obejrzały  wystawy stałe i czasowe: Wystawa szkła artystycznego; Wnętrze chałupy wiejskiej; Ekspozycja historii najstarszej – eksponaty pochodzące z wykopalisk w okolicach Jeleniej Góry.
•    Wycieczka do Karpacza do „Parku Bajek”,  gdzie dzieci spędziły czas na świeżym powietrzu; podążały leśnymi ścieżkami, napotykały bajkowe chatki i słuchały ich opowieści. Korzystały z gier wodnych i letniego toru pontonowego Summer Tubing.
•    Wycieczka do Wrotkarni Discowrotki w Jeleniej Górze – wspólna zabawa na muzycznym torze wrotkarskim.
•    Wycieczka na Perłę Zachodu – podziwianie otoczenia przyrodniczego zmieniającego się pod wpływem pory roku.
•    Wycieczka do Jeleniej Góry przez Perłę Zachody i Wieżę Krzywoustego tzw. Grzybek. Wyjście do Mc Donald’s.
•    Wycieczka do Sztolni w Kowarach  – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej o długości 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu.

Zorganizowano dzieciom wiele zajęć sportowo-rekreacyjnych na boisku sportowym Orlik. Były to  gry i zabawy ruchowe,  współzawodnictwo w grupach, zabawy ze śpiewem.

W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dowolne oraz prace promujące zdrowy i aktywny wypoczynek. Zostały wykonane plakaty w grupach na temat: „Szkodliwość picia alkoholu, palenia papierosów oraz zażywania narkotyków”,  „STOP Uzależnieniom” i  „Dbamy o zdrowie”.
Zostały przeprowadzone również konkursy, guizy, dzieci rozwiązywały rebusy   i zagadki dot. tematyki zdrowotnej.  Celem tych działań  było utrwalenie zasad racjonalnego odżywiania, higieny osobistej i jej wpływu na zdrowie, zapobieganie chorobom, przestrzeganie zdrowego stylu życia.

Odbyły się również warsztaty modelarskie, na których dzieci uczyły się tworzyć piękne modele, stopniowo przechodząc przez wszystkie etapy ich powstawania. Półkoloniści rozwijali przy tym swoje zdolności manualne, ale także uruchomili pokłady swojej wyobraźni.
      
Podsumowując, należy stwierdzić, iż  zaplanowany  program związany z profilaktyką uzależnień i promocją zdrowia został zrealizowany. Dostarczył dzieciom podstawowych wiadomości o alkoholu i innych substancjach uzależniających przy jednoczesnym podkreśleniu szkodliwości zażywania i nielegalności narkotyków. Przeprowadzone zajęcia zwiększyły wiedzę dzieci dot. konsekwencji sięgania po używki oraz rozwinęły ich umiejętność w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Pozwolą zapobiegać wielu niebezpieczeństwom dla ich zdrowa w  przyszłości. Uczniowie uzyskali również wiedzę dotyczącą różnych aspektów przemocy, nie tylko tej fizycznej ale również związanej z nękaniem psychicznym. Pokazaliśmy, jak uczniowie mogą się przed tymi zjawiskami bronić, ale też samemu  nie uczestniczyć w zjawiskach przemocowych.

W imieniu Rodziców i dzieci serdecznie dziękujemy  za organizację półkolonii letniej   Wójtowi Gminy w Jeżowie Sudeckim Panu Edwardowi Dudek, Przewodniczącemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Panu Stanisławowi Sekule, Kierownikowi GOPS  Pani Alicji Karmelicie, ,naszym sponsorom – Radzie Sołeckiej wsi Siedlęcin na czele z sołtysem Panem Marianem Tyką, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w Siedlęcinie.

                                                     
Krystyna Sos
Zuzanna Kozyra