In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1503983

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

NAGRODA WOJEWODY DLA SOŁECTWA SIEDLĘCIN

W niedzielę 3 września 2017 r. w gminie Oborniki Śląskie odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2017. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godzinie 11 w kościele św. Michała Archanioła w Urazie. Następnie spod kościoła wyruszył barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, prezentującymi urodziwe plony rolników, któremu towarzyszyła orkiestra dęta oraz przejazd zabytkowych traktorów.
Późniejsza część obchodów odbyła się w plenerze przy ul. Wołowskiej w Urazie, za remizą strażacką, gdzie obchodzono staropolski zwyczaj, jakim jest misterium chleba, polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem, wypieczonym z tegorocznych zbóż. Przygotowane stoiska, bogato zaopatrzone w regionalne produkty zachęcały odwiedzających do ich degustacji. Dożynkom tradycyjnie towarzyszył „Konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”, w którym sołectwo Siedlęcin zdobyło II miejsce.

dyplom2017

Tegoroczny wieniec dożynkowy został przygotowany przez rolników oraz członków Rady Sołeckiej wsi Siedlęcin i jest nawiązaniem do jubileuszu 300- lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wykonany jest w kształcie korony, z plonów pochodzących zarówno z pól, ogrodów i sadów. We wnętrzu korony znajduje się wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, który został wyklejony nasionami rzepaku, soczewicy, dyni i goji. Użyto także fragmenty sprasowanej słomy. Rama obrazu została wykonana z kłosów pszenicy. U stóp obrazu zostały umieszczone kwiaty w narodowych barwach- białym                    i czerwonym. Wieniec dożynkowy został wykonany dwoma technikami- pleceniem z kłosów zbóż połączonym z wyklejaniem zbóż i nasion. Część pleciona dotyczy konstrukcji wieńca, która w całości opleciona jest kłosami różnych zbóż: jęczmienia, owsa, żyta i pszenicy. Do dekoracji użyto również żywych róż i słoneczników. Plecioną koronę ozdobiły kwiaty, wykonane z pestek dyni a na szczycie wieńca zaprezentowano słomiany krzyż.
Uroczystości towarzyszyły liczne występy artystyczne, m. in. zespołów ludowych, takich jak:      Ale Babki z Czeszowa, Zespół Ludowy Ziemi Ścinawskiej oraz Sąsiadeczki z Dobroszyc. Mieszkańcom oraz odwiedzającym dawkę śmiechu dostarczył kabaret Kopydłów, a gwiazda wieczoru Sheyla Bonnick Sound of Boney M zapewniła dobrą zabawę przy rytmicznej muzyce. Wieczorem odbył się pokaz fajerwerków, poprzedzający imprezę taneczną, trwającą do późnych godzin nocnych.

Redakcja