In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja
 

GO

 

PO

 

Odsłon : 1445210

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Kolejny ciekawy sierpień w wieży książęcej w Siedlęcinie

Wieża książęca w Siedlęcinie przyzwyczaiła już mieszkańców Gminy Jeżów Sudecki i turystów, że w sierpniu zawsze dużo się w niej dzieje. Jednym z tego powodów są prowadzone wtedy badania archeologiczne. W tym roku już po raz dziesiąty do wieży zjechali studenci archeologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy pod okiem dr. Przemysława Nocunia szukają odpowiedzi na pytania na temat historii i przekształceń tego wyjątkowego obiektu. Mogłoby się wydawać, że wydana pod koniec ubiegłego roku monografia wieży wyczerpała już tę tematykę, ale wciąż pozostało kilka problemów, których rozwiązanie wymaga przysłowiowej "łopaty" archeologa. W tym roku prace badawcze dotyczą głównie odkrytej rok wcześniej wieży bramnej, przez którą wchodziło się na dziedziniec przed wieżą książęcą.

 Już drugi rok z rzędu do Siedlęcina przyjechali także wolontariusze z francuskiej organizacji REMPART, którzy pod okiem specjalistów odbudowują kolejny fragment muru podtrzymującego groblę, którą prowadzi dawna droga wzdłuż fosy do gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Warto podkreślić, że Siedlęcin jest jedynym miejscem w naszym kraju, do którego ta słynna francuska organizacja wysyła swoich wolontariuszy. Dzięki współpracy Stowarzyszenia "Wieża Książęca w Siedlęcinie" i Gminy Jeżów Sudecki mógł odbyć się także drugi już w Siedlęcinie obóz z programu Wolontariat dla Dziedzictwa (uruchomionego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa). Tym razem grupa wolontariuszy diagnozowała problemy wieży oraz otaczającego ją "małego" dziedzictwa i w ramach promocji nieznanych zabytków zaprojektowała i zrealizowała spacer do położonego w Borowym Jarze "Zamczyska" - pozostałości XIV-wiecznej strażnicy. Działaniom wolontariuszy towarzyszyła ekipa telewizyjna przygotowująca specjalny materiał na temat ich działań.

W sierpniu trwa także I etap prac ratunkowych na dachu dworu (oficyny) przed wieżą. Prace odbywają się głównie we wnętrzu, ale dzięki nim w tym roku rozebrane i wymurowane od nowa zostaną kominy dworu, a także naprawiona zostanie zarwana w kilku miejscach więźba dachowa. Odtworzona będzie też część podłóg na poddaszu i pokrycie dachowe łącznika między dworem a wieżą. Działanie prowadzone jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona zabytków". Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie" planuje składanie wniosków także w kolejnych latach, aby do 2019 roku naprawić cały dach dworu i odtworzyć jego pierwotne pokrycie gontowe oraz rozebrane na początku XX wieku lukarny.

Także dzięki współpracy Gminy Jeżów Sudecki i wieży książęcej w Siedlęcinie w niedzielę 13 sierpnia odbył się ciekawy koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Scandicus, który zaprezentował XIII-wieczne pieśni kastylijskie - Cantigas de Santa Maria. Już czwarty rok z rzędu wieża rozbrzmiewała dawną muzyką. Działanie to zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Współpraca Gmin Partnerskich w tradycji i  kulturze dwóch narodów ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.

eu6

Przemysław Nocuń