In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 pdg

mapagminy1

 

GO

 

PO

 

Odsłon : 1059514

cz1

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

II edycja Łysogórek 2016

W ostatnią niedzielę wakacji na terenie Ski Areny odbyła się kolejna edycja tegorocznych "Łysogórek". Wysoka temperatura i palące słońce nie zniechęciło najwytrwalszych zawodników, w sumie wystartowało ich 35 w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy bezpiecznie dotarli do mety gdzie odebrali pamiątkowe medale i dyplomu. W wyścigu niepokonani okazali się: Kulej Julia (Quest Team Jelenia Góra), Maciej Grabiński (Aesculap), Kaja Krzystyniak (Wrocław), Adam Piszczek (Wojcieszów), Zofia Ku...charska (Wojcieszów), Mateusz Cegliński (Aesculap), Natalia Sitek (MTB Lubawka), Paweł Bielecki (KKW Superior Wałbrzych), Marcin Sieradzki (MitutoyoSportprofit), Agata Orczyk (Astol MTB Racing Team), Sławomir Kopka (B4a), Anna Bielecka (KKW Superior Wałbrzych), Tomasz Durachta (Cyklosport Bolesławiec), Bielakowicz Jarosław (Legnica).

Więcej…

 

Dożynki gminne

 

Zawody rowerowe - Łysogórki 2016

 

ROZRUSZAJ SWÓJ KRĘGOSŁUP

Wójt Gminy Jeżów Sudecki zaprasza mieszkańców na darmowe ĆWICZENIA REHABILITACYJNO-KOREKCYJNE,  które będą się odbywały w Hali Sportowej w Jeżowie Sudeckim, ul. Kręta 27 w każdą środę od 4 stycznia do 28 czerwca 2017 roku w godzinach
od 16.00 do 17.00. Ćwiczenia prowadzone będą przez wykwalifikowanego instruktora - rehabilitanta. Zajęcia mają na celu poprawę ogólnej kondycji oraz wspomaganie leczenia wad postawy i dolegliwości ruchowych.

Każdy uczestnik zobowiązany jest do zaopatrzenia się w karimatę niezbędną do ćwiczeń, odzież i obuwie sportowe.

Zapisy na miejscu w dniu zajęć  lub w Sekretariacie Urzędu Gminy - osobiście lub  telefonicznie tel. 757- 132 - 254, -255, - 257 wew.111.

 

Obwieszczenie Dyrektora RDOŚ

Informacja o przystąpieniu do opracowania projetktów zmian planów zadań ochronnych  obszarów Natura 2000 "Góry i Pogórze kaczawskie" oraz "Ostoja Nietoperzy Gór Sowich". - więcej

 

Święto Plonów

 

Ścieżki dziedzictwa

W sobotę 20 sierpnia Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie", pod patronatem Wójta Gminy Jeżów Sudecki Pana Edwarda Dudka i przy wsparciu merytorycznym Pani Bożeny Matuszewskiej z Urzędu Gminy, przygotowało drugi w tym roku spacer w cyklu "Ścieżki Dziedzictwa". Po czerwcowej wędrówce "Szlakiem Nadbobrzańskich Wież" z Jeleniej Góry do Siedlęcina, tym razem przygotowany został spacer "Szlakiem dawnego górnictwa złota i srebra". Uczestnicy wyruszyli spod wieży w Siedlęcinie, zapoznali się z historią produkcji wapna na zboczach górującej nad miejscowością Wapiennej, następnie przeszli stokami Srebrnej Góry do Domu Gwarków w Jeżowie Sudeckim. Po drodze mijali kilka znaków granicznych pól górniczych. Podobne zabytkowe znaki, a dodatkowo ślady dawnych kamieniołomów piaskowca, poznali wspinając się na Stromiec. Metę prawie sześciogodzinnej wędrówki stanowił zamek typu przejściowego w Płoszczynie (potocznie nazywany "Grodziskiem"). Spacer był elementem projektu - Obóz dla wolontariuszy ODKRYWAMY WŁASNE DZIEDZICTWO, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla Dziedzictwa". Jednym z zadań dla uczestników obozu było przygotowanie i współprowadzenie tej ciekawej wędrówki, w której udział wzięło prawie 20 osób.

Więcej…

 

Dzień Archeologa

W piątek 19 sierpnia, już po raz drugi zorganizowany został przy wieży książęcej w Siedlęcinie "Dzień Archeologa" . Prócz wykładów prezentujących wyniki dotychczasowych badań - ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznych odkryć, dorosłym zaproponowano przybyłym gościom możliwość sprawdzenia się w prawdziwym wykopie archeologicznym, a dla dzieci przygotowano "piaskownicę" archeologiczną, w której na odkrycie czekały "stare" mury oraz fragmenty ceramiki, monety i elementy biżuterii. Aby wykopaliska nie miały charakteru jedynie poszukiwania skarbów, a zbliżone były do prawdziwych badań, nad właściwą pracą dzieci czuwali studenci archeologii i przeszkoleni wolontariusze. W sumie ponad 30 dzieciaków z terenu Gminy Jeżów Sudecki oraz turystów wzięło udział w zaaranżowanych badaniach, a następnie już w wieży, przy słynnych malowidłach uzupełniało i kolorowało specjalnie przygotowane szkice z legendą o Lancelocie. Pozwoliło im to uzyskać certyfikaty "Małych Archeologów". Pomoc wolontariuszy była możliwa dzięki realizacji w Siedlęcinie projektu - Obóz dla wolontariuszy ODKRYWAMY WŁASNE DZIEDZICTWO, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Wolontariat dla Dziedzictwa". Partnerem wydarzenia była Gmina Jeżów Sudecki.

Więcej…

 

„Współpraca Gmin Partnerskich w Tradycji i Kulturze dwóch Narodów ”

Gmina Jeżów Sudecki w ramach Funduszu Mikroprojektów  Interreg VA Republika  Czeska – Polska 2014 – 2020 przystępuje do realizacji kolejnego  projektu  pn. „Współpraca Gmin Partnerskich w Tradycji i Kulturze dwóch Narodów ”, Partnerem projektu jest Gmina  Partnerską Paseky nad Jizerou, który  będzie realizowany od dnia 1 września 2016 roku do dnia 31 sierpnia 2017 roku.

Więcej…

 

PÓŁKOLONIE –DZIWISZÓW 2016

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeżowie Sudeckim był po raz kolejny organizatorem półkolonii letnich w Dziwiszowie. Z tej propozycji wakacyjnego wypoczynku skorzystało 23 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny i przygotowany tak, żeby każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie. Zajęcia odbywały się przez 10 dni, od 27 czerwca do 8 lipca, w godzinach od 10.00 do 15.00, pod opieką doświadczonych pedagogów- Marleny i Mariana Łatów.  

Więcej…

 

Młodzi ochotnicy w Gminie Partnerskiej

W dniach 3-5 czerwca br. odbył się Euroregionalny Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Arnsdorf (gmina Vierkirchen) w Niemczech. Pod opieką Joanny i Piotra Słabickich oraz Tomasza Kulczewskiego młodzież z MDP Jeżów Sudecki oraz Siedlęcin udała się do zaprzyjaźnionej gminy i jednostki straży pożarnej w Arnsdorf. W piątek – po przyjeździe ok. godz.17:00 - rozbiliśmy obozowisko (zakwaterowanie w namiotach) i oficjalnie otwarto obóz.

Więcej…

 

Średniowieczne koncertowanie

W minioną sobotę 13 sierpnia 2016 roku  w wieży książęcej w Siedlęcinie odbył się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu minnesingera Holgera Schaefera.
Artysta poprowadził barwną opowieść przeplataną muzyka, ilustrującą życie i twórczość słynnego kompozytora Oswalda von Wolkenstein. W wydarzeniu, które odbywało się w ramach Fetivalu dell'Arte, wzięło udział ponad 130 osób. Partnerami organizatora - Stowarzyszenia "Wieża Książęca w Siedlęcinie", była Gmina Jeżów Sudecki oraz Fundacja "Zamek Chudów". Wstęp na koncert był bezpłatny dzięki wsparciu Fundacji BGŻ BNP PARIBAS.

Więcej…

 

W tym roku w Siedlęcinie nie tylko archeolodzy…

Od 2008 roku każdego lata przy wieży książęcej w Siedlęcinie pracują archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie szukają jednak skarbów, ale kolejnych informacji na temat historii wieży, która z każdym rokiem jest coraz lepiej rozpoznana. W poprzednich sezonach badacze odkryli m.in. most prowadzący do wieży, ślady XVI- i XVII-wiecznego dworu, prawie 500-letnią kuchnię ze spiżarnią i zejściem do piwnicy. Ubiegłoroczne prace, połączone były z badaniami dendrochronologicznymi, które dzięki analizie słojów drewna wykorzystanego do budowy stropów wieży udowodniły, że kolejne piętra powstawały pomiędzy 1313 a 1315 rokiem. Tak szczegółowe dane to sytuacja wyjątkowa w skali całej Europy.

Więcej…

 

Dzień seniora w Chrośnicy

W sobotę 28.05.2016r w odnowionej świetlicy w Chrośnicy odbył się jak zwykle Dzień Seniora organizowany przez Rady Sołeckie : Chrośnicy i Janówka.
Zaproszonych zostało czterdziestu dwóch seniorów z obu wsi. Zebranych przywitał Wójt Gminy E.Dudek. Imprezę uświetnił występ Chóru Szkoły Podstawowej w Czernicy. Dzieci zaprezentowały 6 piosenek.
Oprócz słodkiego podziękowania zebrały jeszcze gromkie brawa. Dziękujemy p. Annie Skórze za przygotowanie występu.

Więcej…